Miasto ogłosiło przetarg, który wyłoni projektanta aranżacji zieleni wzdłuż 20 głównych arterii w Warszawie. W naszej dzielnicy zazieleni się ul. Grenadierów, ul. Grochowska, ul. Szaserów i Dwernickiego
Dotychczasowe puste przestrzenie wzbogacą się o nowe drzewa, krzewy, łąki kwietne, a także o małą architekturę i przystępny rozkład ścieżek pieszo-rowerowych. Dodatkowo wolne tereny, sąsiadujące z ulicami staną się miejscami spotkań mieszkańców i strefami do wypoczynku. Tym razem metamorfozy obejmą ulice 11 dzielnic, Białołęki, Bielan, Bemowa, Mokotowa, Ochoty, Pragi-Południe, Rembertowa, Ursusa, Ursynowa, Włoch i Żoliborza:
· Białołęka: ul. Płochocińska, ul. Światowida
· Bielany: ul. B. Podczaszyńskiego, ul. J. Conrada i Wólczyńska
· Bemowo: ul. Powstańców Śląskich
· Mokotów: ul. Domaniewska, ul. J. Dąbrowskiego
· Ochota: ul. Szczęśliwicka, ul. Grójecka
· Rembertów: ul. Cyrulików
· Ursus: ul. Warszawska
· Ursynów: ul. rtm. W. Pileckiego, ul. Wąwozowa, ul. J. Rodowicza „Anody” z Rosoła
· Włochy: ul. Łopuszańska z ul. F. Hynka
· Żoliborz: ul. Potocka, ul. ks. J. Popiełuszki
W ramach „Zielonych ulic Warszawy” w pierwszej kolejności miasto przeprowadza analizę obecnego zagospodarowania ulic, a specjaliści zbierają informacje o planowanych inwestycjach. Następnie zebrane są pomysły okolicznych mieszkańców na użytkową aranżację przestrzeni.
– Projektowanie nowych ulic to długofalowa realizacja. Kolejny przetarg prowadzi nas o krok bliżej do wielkiej ewolucji roślinności w przestrzeni publicznej. Na podstawie zgromadzonych wytycznych i uwag warszawiaków powstają kompleksowe koncepcje nowego rozplanowania arterii. Nasadzenia prowadzimy według przyjętych standardów, dzięki czemu zieleń jest przystosowana do trudnych, miejskich warunków. Sukcesywnie Warszawa staje się coraz bardziej bogata w naturę – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
Miejska zieleń przyczynia się do lepszej jakości powietrza w stolicy, chroni przed hałasem i wiatrem oraz zdobi stolicę. W tym roku stołeczni ogrodnicy posadzili 6 200 drzew przy głównych ulicach, w parkach i nad Wisłą, a warszawskie lasy wzbogaciły się o ponad 32 000 nowych sadzonek. Nasadzenia są wykonywane zgodnie z przyjętymi „Standardami kształtowania zieleni w Warszawie”, stanowiącymi załącznik do przyjętego „Programu ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku”.