Strona główna AKTUALNOŚCI Namysłowska Park, czyli lokalne pojezierze w sercu warszawskiej Pragi

Namysłowska Park, czyli lokalne pojezierze w sercu warszawskiej Pragi

0
Namysłowska Park w przyszłości
Namysłowska Park w przyszłości

Nowy park ze stawem, podmokłymi łąkami i deszczowym ogrodem na gruzach dawnego kąpieliska przy ul. Namysłowskiej na Pradze-Północ?

Kamil Ciepieńko, radny Pragi Północ, przygotował kontrpropozycje dla planów stołecznego ratusza, które zakładały budowę kompleksu sportowego.

Kamil Ciepieńko:

Zamiast przykrywać to miejsce betonem i asfaltem stworzymy tu lokalne pojezierze, które z czasem stanie się płucami warszawskiej Pragi.

Kamil Ciepieńko nagrał i opublikował film ze swoim pomysłem (poniżej). Pismo przedstawiające pomysł zostało dziś oficjalnie złożone w stołecznym Ratuszu.

W 2017 r. stołeczny ratusz przedstawił plany budowy kompleksu sportowego przy ul. Namysłowskiej. W ciągu dwóch lat miał tu powstać basen z ruchomym dnem i plaża, dodatkowo zjeżdżalnie, place zabaw, boiska, wielofunkcyjne lodowisko, sale fitness, sauny i wiele innych atrakcji. Dziś miejsce to przypomina plan filmu grozy i nic nie wskazuje na to, żeby miasto wróciło do dawnych planów.

Nowy pomysł dla Namysłowskiej

Prostszy i tańszy

Kamil Ciepieńko: 

Degradacja terenu, śmieci, to wszystko sprawia, że potrzebny jest nowy pomysł na zagospodarowanie tego miejsca.

Radny proponuje, aby w tym miejscu powstał nowy park, lokalne pojezierze składające się ze stawu i kanałów, podmokłych łąk i deszczowych ogrodów. Jako dowód, że taka inwestycja jest możliwa, przedstawia plany Warszawy z 1825 r. z których wynika, że niegdyś były tu jeziora i stawy.

Pod powierzchnią musi być woda, którą wykorzystamy.

Radny w filmie, który nagrał i opublikował w mediach społecznościowych, wzoruje się na inwestycji, którą miasto realizuje w parku Pole Mokotowskie.

Radny Pragi zaproponował też, aby zostawić budynek basenu krytego, który mógłby służyć sportowcom i seniorom.

Kamil Ciepieńko: 

Dziś to kameralne miejsce, które pozwala na spokojny trening i naukę pływania dla najmłodszych, a także relaks dla seniorów, z dala od zgiełku charakterystycznego dla parków wodnych.

Projekt praskiego pojezierza odpowiada też założeniom Programu ochrony zasobów wody Warszawy.

Kamil Ciepieńko: 

Namysłowska Park to alternatywny projekt dla pomysłu warszawskiego Ratusza. Dużo prostszy i tańszy, a przede wszystkim możliwy do realizacji szybciej niż niejasna wizja sportowego kompleksu. To także uśmiech do władz Warszawy, bo projekt wpisuje się w zielony trend i działania miasta na rzecz zatrzymania zmian klimatycznych, w tym realizację Strategii Adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050.

Z historii:

Kąpielisko przy ul. Namysłowskiej zostało wybudowane w latach 1972-1976.
Ośrodek „Namysłowska” zakończył swoją działalność po 26 latach, w 2002 r.
Dziś na terenach dawnego kąpieliska co weekend odbywa się giełda, a dawne baseny niszczeją…

Kamil Ciepieńko

Radny dzielnicy Praga-Północ, stowarzyszenie „Kocham Pragę”.

Praski radny Kamil Ciepieńko jest m.in. autorem pierwszej miejskiej tężni solankowej na pl. Hallera (2018 r.), która w 2019 r. zdobyła Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy; pierwszej dyskoteki zorganizowanej w czasie pandemii, tzw. Praskiej Dyskoteki Balkonowej, której transmisję na Facebooku zobaczyło ponad 310 tys. osób (2019 i 2020 r.); pierwszego kina na ścianie kamienicy przy ul. Targowej (2016 r.), pierwszej świątecznej, żywej szopki pod katedrą św. Floriana (2012 r.).

W 2018 r. wspólnie z mieszkańcami wydał książkę „Praga II. Nasza historia”.
Z kolei w 2020 r. zadedykował pracownikom służby zdrowia, specjalny utwór „Dyżur bohaterów”. W serwisie You Tube klip obejrzało już ponad 16 tys. osób.

Radny zaproponował też budowę pomnika Warsa, jednego z legendarnych założycieli Warszawy, który mimo upływu setek lat wciąż nie doczekał się żadnego upamiętnienia.

Więcej informacji na temat działań radnego znajduje się na stronie www.kamilciepienko.pl