Strona główna ŻYCIE MIASTA Oddajmy cześć Powstańcom!

Oddajmy cześć Powstańcom!

0

O godne uczczenie obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego apelują Powstańcy i władze Warszawy.

„1 sierpnia o godz. 17.00 w Warszawie zawyją syreny. Zwracamy się do warszawianek i warszawiaków, do wszystkich osób przebywających tego dnia w stolicy, by na ich dźwięk zatrzymali się i minutą ciszy uczcili 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstańczy zryw stał się dla Polek i Polaków symbolem walki narodu o wolność i niepodległość. 1 sierpnia 1944 roku zaczęła się zapisywać jedna z najważniejszych i zarazem najtragiczniejszych kart w historii naszego miasta i kraju.

Powstańcy, bohaterowie tamtych dni, są wśród nas. Pokażmy, że pamiętamy o ich odwadze i poświęceniu. Oddajmy cześć ich poległym towarzyszom walki, pochylmy głowę nad niewyobrażalną tragedią ludności cywilnej. Niech to wspomnienie nas połączy” – apelują władze Warszawy.

Oprócz prezydenta Rafała Trzaskowskiego, Apel podpisali także: Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Zbigniew Galperyn, I wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich

– 1 sierpień jest datą symbolem. Tu nie chodzi o powstańców, nas jest już coraz mniej. Ale to co się działo 1 sierpnia 75. lat temu to było straszne i dla Warszawy, i dla jej mieszkańców. I celebrując kolejną rocznicę chciałem prosić o to żeby z wielkim szacunkiem odnosić się do miasta – mówi Leszek Żukowski prezes ŚZŻAK.

– Ta okrągła rocznica jest bardzo ważna dla nas. Ważne jest również to co przez te 75. lat zostało w pamięci, co zostało wśród osób dzisiaj żyjących. Bo to już trzecie pokolenie. Powstanie działo się tu w Warszawie, ale z całej Polski szli ludzie pomagać powstańcom. I chyba to jest najważniejsze. I najważniejsza jest młodzież, której chcemy przekazać nasze ideały, o które walczyliśmy – dodaje Zbigniew Galperyn, I wiceprezes ZPW.

– Jest niesłychanie istotne, żebyśmy 1 sierpnia byli wszyscy razem, ponad sporami politycznymi. Mnie niestety bulwersuje to, że choćby w ostatnich dniach widzieliśmy, że symbole powstańcze są nadużywane przez ludzi, którzy na pewno nie podzielają tych wartości, które przyświecały tym wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę. I dlatego zwracam się do mieszkańców naszego miasta z apelem, abyśmy w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego byli wszyscy razem i godnie tę rocznicę uczcili – apeluje Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

W trosce o możliwość zapewnienia uczestnictwa w obchodach 75. rocznicy Powstania Warszawskiego, urząd miasta zaprosił i sfinansował przyjazd i pobyt powstańców wraz z opiekunami.

Władze miasta zapewniły bilety oraz noclegi dla 262 gości w tym blisko 134 powstańców (144 osób z Polski w tym 74 powstańców, 118 z zagranicy, w tym 60 powstańców). Wśród nich są osoby mieszkające w tak odległych miejscach jak El Paso (USA), Kingston (Kanada) czy Sydney (Australia).

Powstańcy i ich opiekunowie będą gośćmi miasta do 3 sierpnia . Dzięki zainicjowanej przez miasto współpracy z PLL LOT, powstańcom lecącym na trasach transatlantyckich, przewoźnik bezpłatnie podniósł klasę przelotu z ekonomicznej do businessowej. Dzięki temu powstańcy pokonujący najdłuższe trasy będą mogli podróżować w komfortowych warunkach.

W każdym z hoteli stołeczny ratusz zapewnia 24-godzinny dyżur wolontariuszy służących gościom wszelką pomocą.W jednym z hoteli będzie zorganizowany punkt informacyjny dla gości, czynny od 28 lipca do 3 sierpnia, w godzinach: 8.00 – 18.00, obsługiwany przez pracowników Warszawskiej Informacji Turystycznej.

Organizację oficjalnych uroczystości i wydarzeń towarzyszących wspiera około 400 wolontariuszy. 200 osób będzie współpracować z Muzeum Powstania Warszawskiego, podczas organizacji wydarzeń kulturalnych i społecznych organizowanych przez placówkę. 200 wolontariuszy będzie zaangażowanych przez miasto bezpośrednio w pomoc powstańcom i gościom przybyłym na uroczystości z całego świata.

Większość wolontariuszy to mieszkańcy Warszawy w różnym wieku – od młodzieży szkolnej po seniorów. Do ochotniczej pracy zgłosiły się także osoby z innych polskich miast (np. z Kielc, Stargardu Szczecińskiego) a także mieszkające poza granicami kraju (np. z Norwegii, USA), którzy na czas obchodów przyjadą do Warszawy. Ich główną motywacją jest chęć kontaktu z powstańcami, wsparcia ich podczas wizyty w Warszawie i udziału w uroczystościach.

Każdy z wolontariuszy przeszedł rozmowę rekrutacyjną oraz cykl szkoleń, które przygotowały ich do zadań. Szkolenia dotyczyły m.in. kwestii organizacyjnych, umiejętnego wsparcia osób starszych czy zagadnień historycznych.

Program obchodów:https://powstanie44.um.warszawa.pl/.