Kompleks sześciu ogrodów deszczowych, połączonych z przestrzenią do wypoczynku powstanie przy Ośrodku Sportu i Rekreacji na Pradze-Południe (ul. Siennicka 40). Warszawiacy dowiedzą się też, w jaki sposób rośliny usuną zanieczyszczenia z wody opadowej.
W ramach projektu „Warszawa chwyta wodę” w stolicy zakładane są specjalne ogrody deszczowe. Rośliny usuwają zanieczyszczenia z wody deszczowej, która spływa z dachów, ulic czy parkingów. Podobną instalację można już zobaczyć przy ul. Białobrzeskiej na Ochocie. Według planów, wiosną warszawiacy zobaczą kolejne specjalne skwery, założone obok przyulicznej zieleni.
– Spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, deweloperzy czy też prywatni właściciele gruntów mogą włączyć się w nasze działania. Akcja ma na celu zwiększenie odzyskiwania wody w stolicy. Podczas edukacyjnych spotkań warszawiacy dowiadują się, w jaki sposób zakłada się deszczowy ogródek i dlaczego troska o naturalne środowisko jest niezwykle ważna w miejskiej przestrzeni – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.
Inwestycji przy praskiej hali sportowej będą towarzyszyć spotkania edukacyjne. Mieszkańcy zdobędą wiedzę na temat racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi w mieście.
We wtorek, 27 listopada, o godz. 10 przy ul. Siennickiej 40 mieszkańcy poznają ciekawostki i technikę budowania deszczowych ogrodów. Drugiego dnia, 28 listopada, z warsztatów skorzystają przedstawiciele jednostek, takich jak domy kultury, biblioteki czy dzielnicowe ośrodki sportu.
Udział w spotkaniach jest bezpłatny, natomiast obowiązują wcześniejsze zapisy:
· 27 listopada 2018 r., wtorek, FORMULARZ REJESTRACYJNY DLA MIESZKAŃCÓW
· 28 listopada 2018 r., środa. FORMULARZ REJESTRACYJNY DLA INSTYTUCJI
Ogrodem deszczowym określa się nasadzenia roślin w gruncie bądź pojemniku, które usuwają zanieczyszczenia z przepływającej wody deszczowej zbieranej z powierzchni dróg, placów i dachów. Korzenie bądź kłącza hydrofitowych sadzonek potrafią zatrzymywać zanieczyszczenia, m.in. metale ciężkie. Ogrody deszczowe można tworzyć przy budynkach, na działkach i przy ulicach. Ich wykonanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani sprzętu.