W tym roku mieszkańcy Warszawy zgłosili 2781 projektów do budżetu partycypacyjnego. Najwięcej dotyczy Mokotowa – 341, na drugim miejscu jest Praga-Południe – 266, na trzecim Ursynów – 209.
W przeliczeniu liczby projektów na 10 tys. mieszkańców najaktywniejszą dzielnicą są Włochy – 28,6, a zaraz za nią Wawer – 25,3 i Żoliborz – 24,4 pomysłów. Praga-Południe na tej liście znajduje się na szóstej pozycji. Wśród naszych dzielnicowych projektów znajduje się kilka oryginalnych, zasługujących na zauważenie.
Wśród nich znajduje się projekt zakładający zakup 80 domków dla jeży. „Jeże są pod ochroną. W związku z usuwaniem liści z trawników w mieście koniecznym jest zapewnienie miejsca, gdzie jeże będą miały szansę przezimować w mieście” – tłumaczy autorka. Domki razem z tablicą informacyjną mają być ustawiane na terenach zielonych-parkach na Pradze Południe
W parku Skaryszewskim mógłby powstać park rozrywki „FootGolf Park”. Byłby to lokalny park aktywności ruchowej dla mieszkańców w wieku od 5 do 75 lat, zapewniający połączenie rywalizacji gry w piłkę nożną i golfa. W każdym dołku, z różnymi naturalnymi przeszkodami o różnej konfiguracji i trudności należy umieścić piłkę w jak najmniejszej ilości uderzeń idąc od punktu startowego do dołka i zachowując reguły golfowe.
Na zauważenie zasługuje pomysł pt. „Papcio Chmiel i Tytus na Grochowie” – tablica informująca o tym, że Papcio Chmiel mieszkał w budynku przy ulicy Osowskiej 44. Na tabliczce mają być umieszczone informacje o tym, że mieszkał tam po wojnie Papcio Chmiel (Henryk Jerzy Chmielewski), autor komiksów o Tytusie, Romku i A’ Tomku, kawaler Orderu Uśmiechu. Tytus miałby mówić: „Tu, zanim się urodziłem, czyli tuż po wojnie, mieszkał mój Papcio Chmiel”. Obok Tytusa, ma tam się znaleźć autoportret Papcia.
Jedna z pomysłodawczyń zaproponowała plac do street workoutu na Gocławiu Iskra. „Na osiedlu jest spora grupa młodych i nie tylko panów i pań również zainteresowanych nie tylko grą w piłkę nożną. Proponuję dla nich teren z urządzeniami do street workoutu” – napisała w uzasadnieniu.
Powstała też propozycja stworzenia internetowej strony informacyjnej o różnych atrakcjach dostępnych w wolnej chwili dla mieszkańców Pragi-Południe. Byłaby to informacja o wydarzeniach organizowanych np. w ramach miękkich projektów do budżetu partycypacyjnego, czy Urząd Dzielnicy Praga-Południe.
Zgłoszony został również projekt „Silni, sprawni, aktywni – darmowe treningi boksu i kickboxingu dla dorosłych”. Projekt ma dać osobom w wieku od 30 lat możliwość udziału w darmowych zajęciach sportowych w klubie przy ul Nasielskiej 14. Dzięki temu mieliby możliwość poprawy zdrowia, kondycji fizycznej, walki z nadwagą, zagospodarowania wolnego czasu oraz aktywizacji fizycznej po pracy. Projekt zakłada udostępnienie bazy sportowej wraz z instruktorami. Treningi obejmować mają zajęcia z zakresu boksu, boksu tajskiego i kick-boxingu.
Można też zagłosować na multikiosk w Parku nad Balatonem. Z udźwiękowionych Multikiosków mogliby korzystać wszyscy, w tym również osoby z dysfunkcją wzroku. Możliwe miałoby być przeglądanie prezentacji multimedialnych i zdjęć, jak również wyszukiwanie informacji w Internecie. Umieszczona mapa ma być wypukła, ale również graficzna, tak aby każdy mógł zorientować się w terenie.
Ciekawy jest również projekt pt. „Sprzątanie po psie”. Przewiduje on podjęcie szeregu działań zmierzających do zmiany zachowań właścicieli psów w zakresie sprzątania po nich. „Jak widzimy kosze, tabliczki, worki nie są wystarczająca zachętą, aby w tym obszarze nastąpiła zauważalna zmiana” – zauważa autorka. Projekt zakłada przeprowadzenie kampanii społecznej o wymiarze lokalnym, kierowanej do wszystkich mieszkańców Grochowa Centrum, zwiększenie liczby koszy na śmieci i zatrudnienie na pół etatu osoby, która regularnie oczyszczałaby trawniki przy pomocy specjalnego odkurzacza.
Z kolei na Kamionku – jeśli mieszkańcy uznają to za słuszne – powstanie przyjazna psom, ogólnodostępna wypożyczalnia kajaków i kanadyjek. Projekt jest skierowany do rodzin z dziećmi, młodzieży, dorosłych i osób starszych. W zamyśle jest stworzenie kolejnego punktu na mapie Warszawy przyjaznego czworonogom. Autor proponuje zakup kamizelek asekuracyjnych dla psów, by czworonogi mogły wspólnie z właścicielami uprawiać turystykę kajakową.
Warto też zauważyć pomysł zakładający stworzenie bazy rzemieślników działających na obszarze dzielnicy w postaci mapy oraz portalu internetowego. „Na Pradze-Południe można załatwić niemalże wszystko dzięki małym zakładom rzemieślniczym rozsianym po dzielnicy. Niektóre z nich sięgają historią czasów przedwojennych. Dzięki mapie oraz portalowi internetowemu dostęp do wiedzy na temat tych zakładów będzie znacząco ułatwiony” – zapowiada autor.
Jak prace nad budżetem partycypacyjnym będą przebiegały dalej? Rozpoczęła się weryfikacja złożonych projektów. Urzędnicy będą kontaktować się z autorami w celu uzupełnienia braków. Weryfikacja potrwa do 8 maja.Kolejnym bardzo ważnym krokiem będą dyskusje na temat złożonych projektów. Swoje przemyślenia będzie można przekazać na otwartych spotkaniach autorów z mieszkańcami oraz urzędnikami, które zaczną się 1 marca i potrwają do soboty 18 marca. Daty spotkań będzie można znaleźć na stronach dzielnic oraz na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl.
Decyzję o tym, które projekty zostaną zrealizowane w kolejnym roku budżetowym, mieszkańcy Warszawy podejmą w drugiej połowie czerwca podczas głosowania.