Strona główna AKTUALNOŚCI „WALCZ” na elewacji PGE Narodowego

„WALCZ” na elewacji PGE Narodowego

0

W dniu Światowego Dnia Walki z Rakiem Fundacja Onkologiczna Alivia zainauguruje kampanię „Wojna z rakiem”. Na elewacji stadionu zostanie wyświetlone hasło „WALCZ”, wzywające Polaków do zadbania o swoje zdrowie oraz zaangażowania w pomoc innym chorym.

Równocześnie zainaugurowane zostaną charytatywne licytacje pamiątek sportowych, w tym podpisanej koszulki Arkadiusza Milika, napastnika piłkarskiej reprezentacji Polski, oraz Narodowy Test Wiedzy o Walce z Rakiem, którego wyniki pozwolą stwierdzić, czy Polacy są odpowiednio przygotowani do walki z rakiem.

Szacunki epidemiologiczne nie są optymistyczne. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w przeciągu ostatnich trzydziestu lat liczba osób z wykrytym nowotworem złośliwym wzrosła ponad dwukrotnie, przekraczając 150 tysięcy osób. Rak dotyczy każdego z nas – przewiduje się, że co trzeci Polak na pewnym etapie życia zostanie pacjentem onkologicznym, a co czwarty umrze z powodu nowotworu. Niemal każdy zetknie się z nim w najbliższym otoczeniu rodziny czy przyjaciół. Obecnie rak jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków w wieku produkcyjnym, a prognozy pokazują, że problem z czasem będzie rósł. Niestety wielu chorych trafia do lekarza zbyt późno, dlatego kluczowego znaczenia nabiera wiedza na temat raka, świadomość wagi dbałości o zdrowie, wykonywanie odpowiednich badań diagnostycznych oraz solidarność Polaków, dzięki której wielu chorych może każdego roku skuteczniej walczyć z chorobą.

Światowy Dzień Walki z Rakiem został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia. Jego celem jest zwrócenie uwagi na narastający problem chorób nowotworowych w wielu państwach. Jest to również moment dla każdego, aby się zatrzymać i zastanowić nad zdrowiem swoim oraz najbliższych. Wyświetlenie na elewacji PGE Narodowego hasła wzywającego do podjęcia walki z rakiem symbolicznie przypomina o codziennej batalii tysięcy pacjentów onkologicznych oraz konieczności wzięcia spraw dotyczących zdrowia w swoje ręce. Według Fundacji Onkologicznej Alivia aktywna postawa chorego, wspierana przez jego najbliższych, oraz chęć walki może przynieść odpowiednie rezultaty.