Strona główna KOMUNIKACJA Bezpieczniej na „obwodnicy” Gocławia

Bezpieczniej na „obwodnicy” Gocławia

0
fot. Zarząd Dróg Miejskich

Dużym zainteresowaniem cieszy się przetarg na wdrożenie zmian w ciągu ulic Meissnera – Abrahama – Umińskiego na Gocławiu. Do wykonania podzielonych na 5 części prac zgłosiło się łącznie 12 firm. Trwa analiza nadesłanych ofert.

Ciąg ulic Meissnera – Abrahama – Umińskiego tworzy tzw. „obwodnicę” Gocławia. Przecinają ją 24 przejścia dla pieszych. Są niezbędne, ponieważ „obwodnica” okrąża gęsto zabudowany teren pełen osiedli mieszkaniowych z m.in. pięcioma szkołami podstawowymi, licznymi publicznymi i prywatnymi przedszkolami, a także różnymi punktami usługowymi. Aby poprawić bezpieczeństwo, wszystkie te zebry zostały wzięte pod lupę w ramach audytu. Okazało się, że na 24 przejścia aż 21 dostało notę 0 lub 1 i zostało zakwalifikowanych do dokonania na nich zmian.

Zmiany te są częścią inwestycji, na którą składają się także wyznaczenie infrastruktury rowerowej i utworzenie miejsc do parkowania samochodów. Pod koniec sierpnia Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg podzielony na pięć zadań: wytyczenie pasów rowerowych na obu jezdniach ul. Umińskiego, wytyczenie pasów rowerowych na obu jezdniach ul. Meissnera wraz z wymianą nawierzchni, budowa drogi dla rowerów na ul. Saskiej i ul. Egipskiej na odcinku od ul. Lizbońskiej do ul. Afrykańskiej, budowa drogi dla rowerów na ul. Bora-Komorowskiego na odcinku od ul. Abrahama do ul. Fieldorfa, oraz przebudowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Bora-Komorowskiego, Egipskiej i Afrykańskiej. Zmiany wiążą się też z uporządkowaniem parkowania.

Otwarcie ofert nastąpiło 14 września. Łącznie zgłosiło się aż 12 oferentów. Zainteresowanych wykonaniem prac w ramach pierwszego zadania jest 6 firm, drugiego – 8, trzeciego – 6, czwartego – 8, a piątego – 4.

Oprócz poprawy bezpieczeństwa pieszych drogowcy wytoczą nowe miejsca postojowe. Obecnie przekrój w ciągu Meissnera – Abrahama – Umińskiego jest teoretycznie dwupasmowy, przy czym skrajny prawy pas jest niemal na całej długości wykorzystywany przez kierowców do parkowania. Taki stan rzeczy zostanie utrzymany, ale w uporządkowanej formie — pozwoli to na stworzenie wielu nowych miejsc parkingowych przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa w rejonie nieosygnalizowanych przejść dla pieszych.

Gotowy jest już też projekt zmiany organizacji ruchu na ulicach Meissnera i Umińskiego, które są objęte przetargiem. Trwają jeszcze prace projektowe dla ulicy Abrahama. Cały ciąg ulic na Gocławiu zostanie zwężony z dwóch pasów do jednego. Wszędzie tam, gdzie to możliwe, na obecnym skrajnym prawym pasie zostaną wyznaczone równoległe miejsca postojowe.

„Przewidujemy, że na jezdni ulicy Umińskiego będzie 125 miejsc dla samochodów, na Abrahama 145, a na Meissnera 125. Na ostatniej z tych ulic przy okazji zmiany organizacji ruchu przeprowadzimy również wymianę zniszczonej nawierzchni jezdni” – zapowiada ZDM.

Jednopasmowy układ będzie również w rejonie przejść dla pieszych, co powinno znacznie poprawić bezpieczeństwo. Nie będzie już bowiem fizycznej możliwości wyprzedzania na przejściach. Zmiany nie obejmą skrzyżowań ul. Meissnera z Fieldorfa i Bora-Komorowskiego, które są wyposażone w sygnalizację świetlną. Układ pasów w rejonie skrzyżowań pozostanie taki sam — z dodatkowymi pasami służącymi do skrętu.

Ostatnim elementem projektu jest wyznaczenie na obu jezdniach “obwodnicy” jednokierunkowych pasów rowerowych.