Strona główna AKTUALNOŚCI Budżet partycypacyjny: kończy się czas na składanie projektów

Budżet partycypacyjny: kończy się czas na składanie projektów

0

Tylko do 23 stycznia można zgłaszać projekty do tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego.

Na Pradze-Południe łącznie do wydania jest 4 717 380 zł. Dzielnica jest podzielona na osiem obszarów: Kamionek – 308 151,26 zł, Grochów Centrum – 361 677,80 zł, Grochów Północny – 541 057,09 zł, Saska Kępa – 735 616,25 zł, Grochów Kinowa – 214 386,40 zł, Przyczółek Grochowski – 106 165,64 zł, Grochów Południowy – 770 039,52 zł, Gocław – 972 679,04 zł. Na projekty ogólnodzielnicowe przeznaczono 707 607,00 zł.

Koszt jednego projektu lokalnego dla obszarów: Gocław, Grochów Południowy, Grochów Północny, Saska Kępa nie może przekroczyć 300 000 zł; dla obszaru Grochów Centrum – 241 118 zł; dla obszaru Kamionek – 205 434 zł; dla obszaru Grochów Kinowa – 142 924 zł; dla obszaru Przyczółek Grochowski – 70 777 zł. Koszt jednego projektu ogólnodzielnicowego nie może przekroczyć 300 000 zł.

Aby zgłosić swój pomysł do budżetu partycypacyjnego, wystarczy wypełnić formularz przez Internet. Aby to zrobić, należy zalogować się na swoje konto na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl. Można również wypełnić formularz w formie papierowej. Pobierzemy go ze strony lub otrzymamy w urzędzie dzielnicy. Tam też należy przekazać wypełniony formularz (osobiście albo listownie na adres urzędu dzielnicy z dopiskiem „Budżet partycypacyjny 2018”). Należy pamiętać, że formularz trzeba dostarczyć do 23 stycznia 2017 r. Decyduje data wpływu formularza do urzędu.

Formularz zawiera pola, dzięki którym można dokładnie i w łatwy sposób opisać swój pomysł. Trzeba wypełnić wszystkie wymagane pola. Urzędnicy podpowiadają, jak to zrobić:

 • Wymyśl nazwę, która będzie oddawała specyfikę pomysłu, ale też będzie atrakcyjna i zrozumiała.
 • Wybierz dzielnicę i obszar, w którym chcesz zgłosić swój pomysł. Sprawdź, jakie obszary są dostępne w danej dzielnicy.
 • Zastanów się nad charakterem pomysłu. Czy jest to pomysł lokalny i odpowiada na potrzeby mieszkańców tylko konkretnego obszaru? Czy może jest to pomysł ogólnodzielnicowy, z którego korzystać będą wszyscy mieszkańcy dzielnicy.
 • Określ jego lokalizację. Pamiętaj, że pomysły powinny być zgłaszane na terenach należących do m.st. Warszawy. Niektóre dzielnice dopuszczają możliwość realizacji projektów na innych terenach. W takim wypadku do formularza zgłoszeniowego musisz dołączyć zgodę właściciela terenu. Mapę z informacjami, do kogo należy dany teren, znajdziesz na stronie mapa.um.warszawa.pl w zakładce Własność.
 • Zaznacz kategorie i grupy osób, do których kierujesz swój pomysł. Dzięki temu łatwiej będzie przeglądać i wyszukiwać pomysły na stronie internetowej.
 • Opisz zasady ogólnodostępności, na jakich mieszkańcy będą korzystali z efektów realizacji pomysłu. Czy będzie np. dostępny dla wszystkich przez cały czas, czy tylko w określonych godzinach? Szczegółowe kryteria znajdziesz na stronie oraz na stronach dzielnicy.
 • Opisz szczegółowo, na czym polega Twój pomysł i z jakich działań będzie się składał. Jeżeli dokładnie przedstawisz swój pomysł, urzędnicy będą mogli zrozumieć jego cele oraz planowany sposób realizacji.
 • Uzasadnij potrzebę realizacji właśnie tego pomysłu. Napisz, dlaczego warto go zrealizować i jakie ma on znaczenie dla dzielnicy lub lokalnej społeczności.
 • Oszacuj koszt realizacji pomysłu. Możesz skorzystać z przykładowego cennika na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl/ile_kosztuje_miasto. Jeżeli nie potrafisz dokładnie oszacować, ile kosztują dane działania, nie przejmuj się. Chodzi o to, aby wykazać szacunkowe kwoty.
 • Sprawdź kwotę na realizację pomysłów w wybranej dzielnicy lub obszarze. Oszacowany koszt realizacji projektu nie może przekraczać tej kwoty. Sprawdź również czy w danej dzielnicy nie ma ustalonego maksymalnego limitu wartości jednego pomysłu.
 • Oszacuj koszt utrzymania pomysłu w kolejnym roku. Zastanów się, czy zaproponowane przez Ciebie działania będą wymagały utrzymania, sprzątania, konserwacji w następnym roku.
 • Dołącz listę poparcia. O swoim pomyśle porozmawiaj z rodziną, sąsiadami, znajomymi i innymi mieszkańcami. Zbierz 30 podpisów od osób, które popierają realizację Twojego pomysłu. Podpisy zbierz na specjalnym formularzu poparcia, a następnie dołącz go do zgłaszanego pomysłu. Formularz możesz pobrać ze strony lub otrzymać wydrukowany w urzędzie dzielnicy.
 • Dołącz dodatkowe załączniki. Możesz załączyć zdjęcia, mapki, rysunki lub inne informacje, które pomogą ciekawie zaprezentować Twój pomysł.
 • Zgłoś pomysł! Możesz zgłosić dowolną ich liczbę i dla dowolnej dzielnicy; niekoniecznie musisz w niej mieszkać.

O czym trzeba pamiętać, wypełniając formularz?

 • Koniecznie trzeba wpisać swoje dane kontaktowe, podać swój adres e-mail lub numer telefonu. Dzięki temu pracownicy urzędu będą mogli się szybko skontaktować.
 • Można modyfikować zgłoszony pomysł. Pomysł zgłoszony przez Internet możemy w określonym czasie modyfikować samodzielnie – nie trzeba informować o tym pracowników urzędu. Jeżeli pomysł został zgłoszony w formie papierowej, należy dostarczyć pracownikom urzędu informacje o zakresie zmian.
 • Zmiany można wprowadzać przez cały okres zgłaszania pomysłów do 23 stycznia 2017 r. Kolejne zmiany będzie można wprowadzić w trakcie dyskusji o pomysłach (od 1 do 23 marca 2017 r.). To czas na wprowadzanie uwag i sugestii zgłoszonych przez mieszkańców i urzędników.
 • Pomysł można zgłosić samodzielnie lub z maksymalnie dwiema osobami. Jednak muszą one wyznaczyć spośród siebie jedną osobę, która będzie kontaktowała się z pracownikami urzędu w sprawie danego pomysłu.
 • Nie należy wskazywać wykonawcy zadania. Współdecydujemy o tym, co ma zostać zrealizowane, a nie kto ma to wykonać. Zadania będą realizowane przez urząd miasta, a wykonawcy będą wyłaniani zgodnie z obowiązującymi procedurami np. w drodze przetargu czy konkursu.
 • Zgłosić pomysł mogą osoby, które nie skończyły 18 lat. Wystarczy, aby rodzic lub opiekun wyraził na to zgodę, podpisując specjalny formularz, który znajduje się na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl i w urzędzie dzielnicy.
 • Pomysł mogą zgłosić osoby nie posiadające polskiego obywatelstwa i numeru PESEL, ale mieszkające w Warszawie. Wystarczy, że przyjdą wcześniej do Wydziału Obsługi Mieszkańców dowolnego urzędu dzielnicy. Tam zostaną wpisane na listę osób składających projekty i głosujących. Należy zabrać ze sobą ważny dokument podróży wydany przez swoje państwo (dowód osobisty lub paszport).