Strona główna KOMUNIKACJA Coraz mniej wypadków na Pradze-Południe

Coraz mniej wypadków na Pradze-Południe

0
fot. Pixabay.com

Spadła liczba wypadków na Pradze-Południe – wynika z najnowszego raportu Zarządu Dróg Miejskich. W 2016 r. było ich 46, czyli mniej niż w 2015 (69) i mniej niż w 2014 r. (85).

W zeszłym roku w naszej dzielnicy zabitych zostało sześć osób (tyle samo co w 2015 r.), a 93 zostały ranne (w 2015 r. – 78). Pod względem liczby wypadków znajdujemy się na 10. miejscu spośród 18 dzielnic Warszawy.

Jak wynika z „Raportu o stanie bezpieczeństwa drogowego w Warszawie”, w ubiegłym roku w Warszawie doszło do 914 wypadków, w których poszkodowanych zostało 1091 osób (1037 rannych, 25 zabitych na miejscu zdarzenia, 29 zmarłych w wyniku obrażeń). Odnotowano także 1807 kolizji drogowych.

Najczęstszym rodzajem wypadków są niestety nadal wypadki z pieszymi, które stanowią 44 proc. ogólnej liczby wypadków. Jednak 61 proc. osób, które zginęły na drogach, to właśnie piesi. Częstym rodzajem wypadków są też zderzenia boczne – to 34 proc. wszystkich wypadków oraz zderzenia tylne – 13 proc.

Sprawcami wypadków są głównie kierujący pojazdów. Z ich winy odnotowano 89 proc. wszystkich wypadków, natomiast 10 proc. zdarzeń miało miejsce z winy pieszego. Przyczyną większości wypadków są cztery rodzaje wykroczeń popełnianych przez kierujących. Najczęstszym przewinieniem jest nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu oraz nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu.

Sprawcami największej liczby wypadków są kierowcy samochodów osobowych. W 2016 roku odnotowano również wzrost liczby sprawców wypadków wśród rowerzystów, motocyklistów i kierowców ciężarówek (w każdym przypadku wzrost o 8 wypadków). Spadła liczba wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdami komunikacji miejskiej.