Strona główna AKTUALNOŚCI Darmowy weekend w Muzeum Narodowym

Darmowy weekend w Muzeum Narodowym

0
fot. Muzeum Narodowe w Warszawie

Do 22 lutego (niedziela) w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać największe dzieła polskiego malarstwa XIX wieku na wystawie „Polska. Siła obrazu”. 

„Chcąc wyjść na przeciw oczekiwaniom publiczności, która tak licznie zagościła w MNW w pierwszych dniach po ponownym otwarciu, w najbliższy weekend zapraszamy na jej finisaż bezpłatnie w godzinach 10-20” – informuje MNW.

W sobotę i niedzielę darmowy będzie wstęp na wszystkie ekspozycje stałe oraz wystawę czasową „Polska. Siła obrazu”.

Wystawa opowiada o kulturotwórczej i mitotwórczej roli polskiego malarstwa w XIX wieku. To właśnie wtedy powstały dzieła, które nie tylko przedstawiały, lecz także kształtowały – wyobrażenia, myślenie i odczuwanie Polaków. Ekspozycja prezentuje zatem m.in.: obrazy podejmujące refleksję nad chwalebną i tragiczną historią Polski; eksplorujące kulturowe bogactwo odziedziczone po Rzeczpospolitej przedrozbiorowej, z jej etniczną, społeczną i religijną różnorodnością; dzieła powstałe z fascynacji folklorem; ikonografię powstania styczniowego i zsyłek; wybitne przykłady prac polskiej szkoły pejzażu; w końcu – świadectwa poszukiwania nowoczesnych form wyrazu u progu XX wieku, w duchu m.in. symbolizmu, nabizmu, protoekspresjonizmu, estetyzmu.

Wystawa prezentuje dzieła najwybitniejszych polskich artystów, m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Konrada Krzyżanowskiego, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa, Jana Stanisławskiego, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Witolda Wojtkiewicza, Władysława Ślewińskiego, Artura Grottgera, Józefa Simmlera, Juliana Fałata, Zbigniewa Pronaszki. W sumie to ponad 100 obrazów ze zbiorów własnych MNW oraz innych kolekcji krajowych.