Strona główna AKTUALNOŚCI Dziewięć mieszkań dla osób z niesprawnościami

Dziewięć mieszkań dla osób z niesprawnościami

0
fot. materiały prasowe

Ruszył miejski projekt „Dobrze u Siebie”, w ramach którego dla warszawiaków z niepełnosprawnością ruchową jest dostępnych 9 mieszkań na wynajem. Znajdują się w nowym budynku TBS przy ul. Skaryszewskiej 3.

To pierwszy taki projekt w Warszawie. Obejmuje dziewięć mieszkań dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Mieszkania są dwupokojowe (salon z aneksem kuchennym i sypialnią). Znajdują się w budynku Towarzystwa Budownictwa Społecznego Warszawa Południe przy ul. Skaryszewskiej 3.

O wynajem mieszkania mogą starać się mieszkańcy Warszawy z niepełnosprawnością ruchową, ale nie wymagający wsparcia w całodobowym funkcjonowaniu. Powinny to być osoby aktywne zawodowo, w wieku najwyżej 35 lat. Dokumenty w formie elektronicznej można składać do 27 listopad, a oryginały dokumentów należy dostarczyć do 2 grudnia.

Wielorodzinny budynek mieszkalny przy Skaryszewskiej 3 jest siedmiokondygnacyjny, oddano go do użytkowania kilka tygodni temu. Zastosowano tam nowoczesne rozwiązania, m.in. użytkowy dach z retencją wody, zieloną ścianę oraz światłowód.

Nie ma tam barier architektonicznych, zarówno w mieszkaniu, jak i w budynku. Wolna od barier jest również trasa dojścia do zabudowy. Chodnik jest kontrastowy względem miejsc do parkowania rowerów. Na obszarze zagospodarowania terenu nie występują schody ani pochylnie. W części podziemnej budynku przewidziano 5 miejsc parkingowych o wymiarach 3,6x5m dla osób niepełnosprawnych, do parkowania prostopadłego. Odległość od nich do wejścia do klatek schodowych nie przekracza 25 m. Posadzka garażu w całości zaprojektowana została jako antypoślizgowa. Schody w budynku można ominąć, używając windy.

Mieszkania wyposażone są w liczne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością ruchową: brodzik w powierzchni posadzki z odpływem liniowym, wszystkie osprzęty elektryczne (videofon, gniazdka elektryczne) zamontowane są na obniżonej wysokości, a klamki okienne na wysokości 127 cm. Wnętrza posiadają przestrzeń manewrową dla osoby na wózku.