Strona główna KOMUNIKACJA Kolejny etap robót na Przyczółku Grochowskim

Kolejny etap robót na Przyczółku Grochowskim

0
fot. Zarząd Dróg Miejskich

Na wiadukcie nad al. Stanów Zjednoczonych rozpoczęło się wykonywanie wyposażenia obiektu, m.in. układanie krawężników i kap chodnikowych. Następne w kolejności będą montaż balustrad i barier drogowych oraz asfaltowanie.

„Węzeł na Przyczółku Grochowskim jest jednym z obiektów Trasy Łazienkowskiej, które wybudowane zostały jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku. Z powodu upływu czasu i eksploatacji wiadukt uległ degradacji. Jego stan techniczny na tyle się pogorszył, że przed rozpoczęciem prac nośność konstrukcji utrzymywana była dzięki tymczasowym podporom. Generalny remont stał się koniecznością” – tłumaczy Zarząd Dróg Miejskich.

Odnowa oznaczała całkowite rozebranie obiektu. Jego najważniejsze elementy zastąpiono nowymi. Kluczowym etapem modernizacji była wymiana płyty pomostu wiaduktu. Prace z tym związane przeprowadziliśmy w drugiej połowie sierpnia. Największą „operacją” było wylewanie i układanie betonu. Ze względu na gabaryty płyty – 81 metrów długości, 19 metrów szerokości i 1 metr grubości koryta – trwało to nieco ponad całą dobę. W sumie wylano 1400 metrów sześciennych betonu.

Po ułożeniu izolacji na płycie pomostu rozpoczęło się wykonywanie wyposażenia obiektu. Układane są krawężniki oraz zbrojenie pod kapy chodnikowe. Następnie zostaną one wyłożone betonem, po czym ruszy montaż balustrad i barier. W dalszej kolejności drogowcy przeniosą się na część drogową, gdzie zajmią się układaniem mas bitumicznych.

Asfaltowanie będzie jednym z ostatnich etapów robót na modernizowanym wiadukcie (obiekt będzie miał także nowe urządzenia dylatacyjne oraz system odprowadzania wód opadowych). Te przebiegają zgodnie z harmonogramem, sprzyja też pogoda. Wszystko wskazuje na to, że prace powinny zakończyć się na przełomie listopada i grudnia.

Choć kilka lat temu część węzła została dostosowana do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością poprzez wprowadzenie pochylni na przystanki i budowy rampy na kładkę nad łącznicą prowadzącą w stronę ul. Ostrobramskiej, tak po północnej stronie węzła pozostały schody niedostępne dla osób niepełnosprawnych.

Schody te zostały rozebrane. Już wykonano jedną z płyt przejściowych pod nowe schody, które zostaną wyposażone w stalowe balustrady. Parametry stopni i spoczników będą zgodne z obowiązującymi obecnie normami. W kolejnym etapie możliwa będzie budowa pochylni prowadzącej na wiadukt, na którą została zachowana rezerwa.

Przebudowa węzła ułatwi też przesiadki. Przystanek w kierunku ronda Wiatraczna zostanie przesunięty pod wiadukt. Wszystkie perony przystankowe zostaną wyremontowane i podniesione do poziomu 16 cm ponad jezdnię, co ułatwi wsiadanie do autobusów. Pojawią się też dodatkowe miejsca siedzące i system informacji pasażerskiej.

Projektowane zmiany będą dostosowane do osób z niepełnosprawnościami: wszystkie przeszkody na przystankach zostaną odsunięte trzy metry od krawędzi, pojawią się pasy prowadzące, kontrastowe elementy dotykowe w obrębie schodów i pochylni na obszarze całego węzła, oraz plany tyflograficzne na wszystkich przystankach. Przy okazji zaplanowano też nowe nasadzenia zieleni.