Strona główna AKTUALNOŚCI Łza się w oku kręci…

Łza się w oku kręci…

0

W dobie PRL Universam Grochów przy rondzie Wiatraczna (ul. Grochowska 207) był synonimem dobrobytu i luksusu.

Był on pierwszym w Warszawie „centrum handlowym”, skupiał bowiem pod jednym dachem liczne punkty handlowo-usługowe. Został oddany do użytku w 1977 r.

W Universamie znajdowały się megasam z artykułami spożywczymi, bar szybkiej obsługi, oddziały NBP i PKO, pralnia, punkt usług fotograficznych Polifoto, Predom (byłe Zjednoczenie Przemysłu Zmechanizowanego Sprzętu Domowego), Toto-Lotek, kiosk Ruchu, sklep Warmetu (Fabryka Wyrobów z Metali Szlachetnych), kwiaciarnia, a także kawiarnia z dyskoteką, restauracja z barem i salą bankietową, punkt usług zegarmistrzowskich, dział odszkodowań samochodowych PZU, spółdzielnia krawiecko-kuśnierska oraz salon fryzjerski z biosauną.

Od 1989 r. znaczenie Universamu systematycznie malało. Sam budynek zaczął zaś podupadać. Obok powstał prężnie funkcjonujący bazar, zaś w Warszawie zaczęło przybywać sklepów i centrów handlowych, z którymi siermiężny praprzodek nie był w stanie konkurować. Co więcej, ceny okolicznych działek z roku na rok rosły. Likwidacja obiektu była już więc tylko kwestią czasu.

W 2013 r. Społem znalazła nowego partnera ‒ firmę Dantex. Budowa obiektu na miejscu Universamu ma ruszyć w 2016 r. „Społem” jako partner zagospodaruje dwie dolne kondygnacje. Nad częścią handlową zaplanowane są dwa poziomy parkingów dla mieszkańców (dwóch 17-kondygnacyjnych wież mieszkalnych, w których pomieścić się ma ponad 400 lokali). Dodatkowy parking, dla klientów sklepów, znajdzie się na poziomie ‒1.