Strona główna AKTUALNOŚCI Nowe kosze na Saskiej Kępie

Nowe kosze na Saskiej Kępie

0
fot. Zarząd Oczyszczania Miasta

Nowy model koszy testuje Zarząd Oczyszczania Miasta. Można je znaleźć przy rondzie Waszyngtona i przy ul. Francuskiej

Dwa nowe kosze na śmieci stanęły na Saskiej Kępie – przy rondzie Waszyngtona i przy ul. Francuskiej. ZOM testuje, czy śmietniki spełniają swoją funkcję, jak korzystają z nich mieszkańcy i jak sprawdzają się przy codziennej eksploatacji przez służby oczyszczania miasta.

– Chcemy sprawdzić, jak śmietniki z pokrywkami sprawdzają się w codziennym użytkowaniu – tłumaczą urzędnicy.

Nowy model kosza został opracowany przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy jako uzupełnienie katalogu miejskiej infrastruktury. Betonowy pojemnik wyposażony jest w pokrywę oraz mniejszy niż w standardowym koszu otwór do wrzucania śmieci, który ma uniemożliwić ptakom wyciąganie odpadków.

Jeśli testy wypadną pomyślnie, w przyszłości planowane jest ustawienie tego typu koszy w newralgicznych miejscach w stolicy, także wskazanych przez mieszkańców.

W Warszawie jest ok. 26 tysięcy koszy na śmieci. Zarząd Oczyszczania Miasta organizuje opróżnianie około połowy z nich, ustawionych na przystankach komunikacji miejskiej, przy przejściach dla pieszych i na chodnikach wzdłuż głównych ulic. Za pozostałe kosze odpowiedzialni są inni zarządcy terenów, m.in. urzędy dzielnic, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy oraz administracje osiedli.