Strona główna AKTUALNOŚCI Nowe warszawskie ulice

Nowe warszawskie ulice

0

Ul. Łęgowa w Wilanowie, ul. Fajna na Białołęce i ul. Zamoście na Pradze-Północ to tylko niektóre nowe nazwy, które pozytywnie zaopiniowała wczoraj Komisja ds. Nazewnictwa Miejskiego. Zespół nazewnictwa zaproponował też stworzenie w Rembertowie ul. Zygmuntów od znajdującego się tam przed laty „Folwarku Zygmuntów”. Komisja przyjęła tę propozycję.

DSCN0013Jeden z mieszkańców Woli wystosował wniosek o nadanie ulicy nazwy Bolesława Lurie, gdyż chce upamiętnić swojego ojca. Jednak powstał już na Woli skwer upamiętniający jego matkę.

– Po raz kolejny pojawia się wiosek o upamiętnienie rodziców. Zaproponowaliśmy zmianę nazwy istniejącego już skweru Wandy Lurie na Bolesława i Wandy Lurie – tłumaczy Jacek Sawicki z Biura Geodezji i Katastru. Również zdaniem przewodniczącej komisji Anny Nehrebeckiej-Byczewskiej nadanie dwóm miejscom nazwy Lurie „to już przesada”. Komisja przychyliła się do wniosku zespołu nazewnictwa, brakuje jednak odpowiedzi ze strony wnioskodawcy.

Jedna z białołęckich ulic ma upamiętniać Stanisławę Prus-Wiśniewską, właścicielki dóbr Wiśniewo. Zdaniem Olgi Johann (PiS), wiceprzewodniczącej Rady Warszawy, „bardzo dobrym, aż przyjemnym pomysłem” jest nadanie tej ulicy nazwy ul. Pani na Wiśniewie. Komisja się z nią zgodziła.

Na wniosek Ministerstwa Finansów przed gmachem ministerstwa pojawić się może nazwa Straży Obywatelskiej 1939 r. Komisja zgodziła się na to.

Biura Geodezji i Katastru wnioskowało o usunięcie z Ursynowa ulicy Buraczanej i przeniesienie nazwy do banku nazw. Ulica fizycznie nie istnieje już od jakiegoś czasu, widnieje tylko w spisach. We Włochach powstać miały: ul. Cykady oraz ul. Karolin. Nazwa Karolin mogłaby jednak być myląca, bo przystanki o tej nazwie znajdują się na Bemowie. Przyjęta więc została nazwa: ul. Pola Karolińskie.

Na Bielanach powstaje nowe osiedle, gdzie budynki nazywane są gatunkami ptaków. W związku z tym komisja postanowiła, że ulice wewnętrzne będą miały to samo pochodzenie.

Nowy odcinek ul. Wiedeńskiej na Wilanowie, będzie nosił tę samą nazwę. Przy nowo powstającym osiedlu na Białołęce, blisko ul. Elżbiety Barszczewskiej, pojawi się ulica Mariana Wyrzykowskiego – przed i powojennego aktora, a zarazem jej męża. Mały odcinek ul. Opaczewskiej na Ochocie między Al. Jerozolimskimi, a ul. Marszałkowską zmieni nazwę na ul. Kołmyjską. Taka ulica niegdyś istniała w pobliżu.

Znajdująca się na Mokotowie ul. Noworacławicka przestanie istnieć, a w jej miejscu pojawi się nazwa Barbary Ludwiżanki, nawiązująca do nazw sąsiednich ulic. Przewodnicząca komisji wyraziła chęć dążenia do zmian nazwy ulic zaczynających się na „Nowo”.

Skwer przy kościele Świętej Trójcy nosić będzie nazwę ks. Janusza Pasierba – historyka, znawcy sztuki, poety i eseisty, który powiązany był zarówno z kościołem jak i samym Powiślem. Komisja nadal zastanawia się, gdzie umieścić ulicę Cypriana Kamila Norwida. W praktyce ta ulica istnieje już na Woli, ale zdaniem radnych należałoby zmienić jej lokalizację.

Aleksandra Sheybal-Rostek (PO) przedstawiła pomysł Zespołu Nazewnictwa Miejskiego dotyczący nazwy placu na terenie szkoły przy ul. Drewnianej 8. Nazywać miałby się dziedzińcem lub skwerem Mądrej Sowy – postaci z „Kubusia Puchatka”. Aktualnie na terenie szkoły stoi jej pomnik.