Strona główna AKTUALNOŚCI Pieniądze na stołeczną kulturę

Pieniądze na stołeczną kulturę

0

Środki Stołecznej Estrady mają zwiększyć się o 650 tys. zł, na budowę pomnika Pileckiego zabezpieczono 1,2 mln zł, a na termomodernizację Muzeum Warszawy przeznaczonych zostanie 925 tys. zł – takie rozwiązania pozytywnie zaopiniowała wczorajsza Komisja Kultury i Promocji Miasta.

14443033918_168dbe0a95_zZawzięcie dyskutowano o 125 tys. zł, które przekazane mają być na promocję Warszawy w trakcie nadchodzącego meczu finałów Ligii Europejskiej. Odbędzie się on w stolicy.

– Musimy wziąć pod uwagę, że miasto inwestuje zdecydowanie za mało środków w kluby sportowe. W miastach wielkości warszawskich dzielnic kluby drugoligowe dostają znacznie więcej pieniędzy – mówił radny Piotr Guział (niezrzeszony). Zastanawiał się także, w jaki sposób kwota ta miałaby wpłynąć na zwiększenie warszawskiego budżetu i promocję miasta. – Czy mają być to banery, bilbordy, baloniki, czy może hostessy w stroju warszawskich Syrenek? – pytał. Prawdopodobnie odpowiedzi mają paść na dzisiejszej sesji Rady Warszawy.

Służba Pożarnicza napisała pismo w sprawie jednej z bibliotek na Woli, która ma niewłaściwy system przeciwpożarowy. Komisja podjęła decyzję o przekazaniu 491,5 tys. zł na modernizację tego systemu.

Zdaniem Andrzeja Melaka (PiS) należy wpisać do corocznego budżetu wydarzenie upamiętniające bitwę pod Olszynką Grochowską. Dyrektor Biura Kultury Tomasz Thun-Jankowski przychylił się do tego wniosku, zapowiedział umieszczenie go w budżecie na 2016 rok. Dodał, że z danych TVP wynika, że historyczne inscenizacje cieszą się dużą popularnością. Dało się to zauważyć m.in. w zeszłym roku, kiedy to „Warszawskie śpiewanki” na pl. Piłsudskiego zdobyły dwukrotnie większą oglądalność, niż pierwszy odcinek nowego sezonu serialu „Czas Honoru”.

Poruszono też kwestię przeniesienia Muzeum Karykatury do Muzeum Warszawy oraz Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, co jest związane ze zbliżającym się jej rokiem (2016). W tym okresie ma wyjść polsko-francuska produkcja filmowa dotycząca dwukrotnej noblistki. Aktualnie muzeum działa na własną rękę, wynajmuje tylko lokal od miasta, aczkolwiek zarówno radni jak i dyrektor Biura Kultury wyrażają chęć wsparcia placówki w celu rozwój zarówno programu jak i wyglądu. Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (PO) nalegała, aby sprawa ta nie została zapomniana.