Strona główna AKTUALNOŚCI Olimpiada na temat ubezpieczeń

Olimpiada na temat ubezpieczeń

0

Ile wynosi renta rodzinna, jeśli przysługuje wdowie i dziecku zmarłego? Ile wynosi zasiłek pogrzebowy? Kiedy przedsiębiorca może opłacać składki od preferencyjnej podstawy? – z takimi pytaniami musieli się zmierzyć uczestnicy I etapu Olimpiady Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych. 

Konkurs organizowany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku po raz pierwszy ma rangę Olimpiady. Oznacza to, że oprócz cennych nagród, takich jak laptopy i tablety, uczniowie mogą wygrać również indeksy na wybrane studia lub dodatkowe punkty w procesie rekrutacji.

Inauguracja I etapu Olimpiady Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych odbyła się 29 listopada w Zespole Szkół nr 42 w Ursusie. Do rywalizacji przystąpiło 24 uczniów. Podczas testu musieli odpowiedzieć na 20 pytań, dotyczących m.in. zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zasiłków przysługujących z ubezpieczenia chorobowego, czy warunków uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego.

Czy test był trudny? – Poziom trudności zależał od przygotowania. Bez względu jednak na wynik testu uważamy, że warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych, ponieważ to na pewno nam się przyda, gdy skończymy szkołę i rozpoczniemy życie zawodowe – odpowiedział Przemek Kucharzewski, uczeń ZS 42.

Z Olimpiadą powiązany jest projekt „Lekcje z ZUS”, w którym uczestniczyli przystępujący do konkursu uczniowie. Podczas cyklu czterech lekcji, przygotowanych przez ekspertów ZUS i metodyka nauczania, młodzież zgłębiała tematykę polskiego systemu ubezpieczeń społecznych.

– Wchodząc na rynek pracy trzeba znać prawa i obowiązki związane z ubezpieczeniami społecznymi, stąd nasz udział w lekcjach prowadzonych w szkołach ponadgimnazjalnych. Podnosimy tę świadomość m.in. u uczniów, gdyż jest to niezbędna wiedza w życiu każdego człowieka – wyjaśnia Małgorzata Zdrodowska, dyrektor I Oddziału ZUS w Warszawie.
Z terenu trzech warszawskich oddziałów ZUS w Olimpiadzie wzięły udział 43 szkoły ponadgimnazjalne, kierując na test ponad 1900 uczniów. W całej Polsce z pytaniami dotyczącymi ubezpieczeń społecznych zmagało się natomiast prawie 800 szkół i aż 24,5 tys. uczniów. To ponad 5 tys. więcej niż w ubiegłorocznym konkursie ZUS.

Dopiero pod koniec stycznia będzie wiadomo, które szkoły zakwalifikowały się do II etapu (wojewódzkiego) Olimpiady, organizowanego 14 marca. Finał odbędzie się 26 kwietnia 2017 r.