Strona główna AKTUALNOŚCI Premiera piątego tomu komiksu „Bradl”

Premiera piątego tomu komiksu „Bradl”

0
fot. Muzeum Powstania Warszawskiego

Spotkanie online pt. „Historia w popkulturze połączone z premierą tomu 5 serii komiksowej Bradl odbędzie się 26 października (poniedziałek) o godz. 18 na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku. 

W spotkaniu, które poprowadzi Katarzyna Borowiecka, udział wezmą: Łukasz Stelmach – youtuber prowadzący kanał o popkulturze, scenarzysta Tobiasz Piątkowski i rysownik Marek Oleksicki – autorzy serii komiksowej Bradl.

Zaproszeni goście porozmawiają m.in. o współczesnych formach przekazywania wiedzy historycznej za pośrednictwem filmów, gier czy komiksów. Zastanowią się nad tym, do jakiego stopnia wątki fikcyjne mogą uatrakcyjnić opowiadanie historii, za pomocą jakich kanałów popularyzować wiedzę historyczną i jak nieszablonowo oraz skutecznie dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

Finałowy tom serii komiksowej o przygodach Kazimierza Leskiego w szeregach Muszkieterów to trzymająca w napięciu rozgrywka z niemieckim wywiadem i tragiczny wybór podwładnych, którzy muszą zdecydować, czy nadal ufają swojemu dowódcy. Opowieść o dalszych losach polskiego oficera wywiadu przeniesie się na inne fronty II wojny światowej, ale nim to nastąpi, przekonamy się, jak zakończy się pierwszy rozdział podziemnej działalności Bradla.

Na tom składają się dwie opowieści graficzne: Biała Dama i Ostatni Muszkieter. Album został wzbogacony o wstęp historyczny Katarzyny Utrackiej z Działu Historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego. Fabuła komiksu jest fikcyjna, choć przedstawione wydarzenia opierają się na faktach historycznych.