Strona główna AKTUALNOŚCI Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa

0
fot. Pixabay.com

Do 28 kwietnia trwać będzie w Warszawie kwalifikacja wojskowa. Mieszkańcy Pragi-Południe odbywać ją będą w Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 4 w Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 5 przy ul. Mińskiej 1/5.

Kwalifikacja w całej Warszawie obejmie kilka tysięcy osób, głównie mężczyzn urodzonych w 1998 r. Dodatkowo przed komisje lekarskie zostaną wezwani mężczyźni urodzeni w latach 1993-1997, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz kobiety, które ukończyły 19. rok życia oraz mają wykształcenie przydatne dla Sił Zbrojnych RP (farmacja, ratownictwo medyczne, weterynaria, psychologia, medycyna). Do kwalifikacji mogą się zgłosić również ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat, jeżeli nie posiadają orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Kwalifikacja jest jednym z wielu zadań zleconych z zakresu administracji rządowej. Jest przedsięwzięciem wspólnym wojewody, jednostek samorządu terytorialnego oraz terenowych organów administracji wojskowej. Jej celem jest w ocena stanu zdrowia, ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej i wydanie książeczki wojskowej. Zgłoszenie się do kwalifikacji wojskowej nie skutkuje powołaniem do czynnej służby wojskowej, natomiast niestawienie się przed komisję lekarską jest zagrożone karą grzywny lub ograniczenia wolności.

W Warszawie powołano pięć powiatowych komisji lekarskich:

  • Powiatowa Komisja Lekarska Nr 1 dla dzielnic: Bielany, Bemowo i Wola;
  • Powiatowa Komisja Lekarska Nr 2 dla dzielnic: Ochota, Ursus, Włochy, Śródmieście, Żoliborz;
  • Powiatowa Komisja Lekarska Nr 3 dla dzielnic: Mokotów, Ursynów i Wilanów;
  • Powiatowa Komisja Lekarska Nr 4 dla dzielnic: Praga-Południe, Rembertów, Wawer i Wesoła;
  • Powiatowa Komisja Lekarska Nr 5 dla dzielnic: Białołęka, Praga-Północ i Targówek.