Strona główna ŻYCIE MIASTA Ruszają przygotowania do referendum w sprawie Lotniska Chopina

Ruszają przygotowania do referendum w sprawie Lotniska Chopina

0

W najbliższych dniach rozpocznie się zbiórka podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie likwidacji lotniska Chopina – zapowiedział prezes Instytutu Rozwoju Warszawy Jacek Wojciechowicz. Skomentował też wykonanie inwestycji miejskich.

IRW jako pierwszy rozpoczął akcję obronę lotniska. Kampania toczyła się zarówno w sieci, jak też na warszawskich ulicach. W sprawę nie włączyły się dwie największe partie.

– PiS w tej sprawie kręci, bo z jednej strony mówi o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, a z drugiej że utrzyma Okęcie, co jest zupełnie bezsensowne ekonomicznie – mówi Wojciechowicz. – Nie uczyniła nic też Platforma, mimo naszych próśb, by Rada Warszawy zajęła w tej sprawie stanowisko albo poddała ją pod referendum. Rafał Trzaskowski, który w swoich wypowiedziach broni lotniska, nie zrobił nic, żeby przekonać radnych Platformy, którzy mają większość w Radzie Warszawy. A wystarczyło jedno głosowanie.

W związku z tym Instytut Rozwoju Warszawy postanowił rozpocząć zbiórkę podpisów pod referendum. – Zmusimy Radę Warszawy, by zapytała warszawiaków, czy chcą mieć w Warszawie lotnisko czy nie – powiedział Wojciechowicz. – Sprawa jest niezwykle ważna dla rozwoju, to są miejsca pracy, podatki itp. Zaktywizujemy wszystkie możliwe środowiska w Warszawie, żeby zebrać podpisy i doprowadzić do referendum w tej sprawie – zapowiedział.

Podsumował też wykonanie budżetu inwestycyjnego. – Szału nie ma. Kontynuowane są przygotowane przeze mnie inwestycje jak metro czy budowa węzła w ul. Żołnierskiej – tłumaczył. – Wykonanie inwestycji zaplanowanych na 2894 mln zł jest na poziomie 1940 mln zł czyli na poziomie 67%. W latach, kiedy ja prowadziłem inwestycje, średniorocznie wydawaliśmy na inwestycje dużo powyżej 2 mld zł.

Były wiceprezydent wyraził zaniepokojenie przeniesieniem budowy mostu Krasińskiego, który prezydent Warszawy obiecała w pierwszej kadencji, z lat 2021-25 na 2026-27. – To przeniesienie przekreśla wszystkie plany związane z budową tego mostu łącznie z projektami, na które zostały już wydane pieniądze – ostrzegał Wojciechowicz.

Zauważył także braki w planach budowy parkingów. – Nie widzę w prognozie finansowej zaprojektowanego i przygotowanego już do realizacji parkingu pod ul. Emilii Plater – mówił Wojciechowicz.

Z kolei podczas spotkania z młodzieżą na Bemowie Wojciechowicz zadeklarował przeanalizowanie sprawy darmowych biletów dla licealistów. – To dobry pomysł, licealistom takie bilety są nie mniej potrzebne niż młodszym uczniom – tłumaczył.