Strona główna AKTUALNOŚCI Ruszyło głosowanie w budżecie obywatelskim

Ruszyło głosowanie w budżecie obywatelskim

0

Do 23 września warszawiacy głosują na projekty w budżecie obywatelskim. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców są 83 mln zł, a do wyboru 1425 projektów.

W tej edycji mieszkańcy zgłosili 2166 pomysłów. Następnie każdy projekt został poddany ocenie. Pracownicy urzędu sprawdzili m.in. czy do każdego projektu załączono listę poparcia, czy koszt realizacji projektu nie przekracza określonego limitu oraz czy miasto posiada tytuł prawny do dysponowania nieruchomością, na której projekt miałby być zrealizowany (631 projektów nie spełniało kryteriów oceny).

Najczęstszymi powodami odrzucenia projektów było niespełnienie kryterium dotyczącego własności gruntu oraz możliwość realizacji przedsięwzięcia w ciągu jednego roku. 110 projektów wycofali sami autorzy, natomiast 2/3 projektów zostało ocenionych pozytywnie i to właśnie na nie będą głosować mieszkańcy.

– Od dzisiaj do 23 września mogą głosować na najciekawsze i najbardziej potrzebne projekty, które zrealizujemy w 2020 roku. Mieszkańcy zgłosili wiele pomysłów związanych z przestrzenią publiczną. Sporo jest projektów dotyczących placów zabaw oraz obiektów sportowo-rekreacyjnych. Bardzo popularne są tak zwane, projekty miękkie – zajęcia sportowe, warsztaty naukowe, pikniki, garażówki, kina plenerowe i inne wydarzenia sąsiedzkie – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej.

To pierwsza edycja budżetu obywatelskiego, w której można głosować na projekty dotyczące nie tylko najbliższej okolicy, ale też pomysły ogólnomiejskie – dotyczące kilku dzielnic lub całej Warszawy. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 1425 projektów (101 projektów ogólnomiejskich i 1324 projektów dzielnicowych). Największy wybór mają mieszkańcy Wawra (137 projektów) i Pragi-Południe (134 projekty).

Jak zagłosować?

· przez Internet – na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl

· papierowo – oddając kartę do głosowania osobiście w urzędzie dzielnicy

Udział w głosowaniu może wziąć każdy warszawiak – nie trzeba być zameldowanym ani pełnoletnim, wystarczy być mieszkańcem Warszawy. Każdy może zagłosować na 15 projektów dzielnicowych (w jednej wybranej przez siebie dzielnicy) oraz 10 projektów ogólnomiejskich. Należy jednak pamiętać, że można zagłosować tylko raz.

Na początku września wystartowały różnego rodzaju działania promujące głosowanie w budżecie obywatelskim. Na warszawskich ulicach pojawiły się autobusy z postaciami z tegorocznej kampanii przypominające o terminie głosowania, na ekranach w komunikacji miejskiej wyświetlany jest spot o etapie głosowania, a w piątek, 6 września i sobotę, 7 września po Wiśle będzie pływać infoBarka, na której animatorzy przybliżą warszawiakom ideę budżetu i zachęcą do włączenia się w to przedsięwzięcie.

Stan realizacji projektów z poprzednich edycji:

I edycja – 97% (327 zrealizowanych projektów)

II edycja – 95% (614 zrealizowanych projektów)

III edycja – 91% (699 zrealizowanych projektów)

IV edycja – 80% (700 zrealizowanych projektów)