Strona główna AKTUALNOŚCI Tramwaj na Gocław

Tramwaj na Gocław

0

To już pewne. Urząd miasta wybuduje linię tramwajową łączącą Gocław z al. Waszyngtona. Prace mają zacząć się około 2018 r.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła, że urząd miasta przeznaczy prawie 3 mld zł na rozwój komunikacji tramwajowej w latach 2014–2020. Na tzw. liście podstawowej znalazły się cztery projekty, każdy z nich na pewno zostanie zrealizowany. Wśród nich jest 4,5-kilometrowa trasa łącząca pętlę Gocław z al. Waszyngtona. Jej planowany przebieg to: al. Waszyngtona – Kanał Kamionkowski – Lokalna Zachodnia – ul. gen. Bora-Komorowskiego – pętla Gocław.

Miasto planuje również kupić około 15‒20 tramwajów do obsługi tej trasy. Łączny koszt inwestycji to około 320 mln zł.

To dobra wiadomość dla mieszkańców Pragi-Południe. Część osób martwi się jednak, czy budowa trasy tramwajowej nie przekreśli planów budowy trzeciej linii metra, która miała docierać właśnie na Gocław.

Oczywiście, że nie przekreśli – zapewnia wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz. ‒ Po pierwsze, trasy metra i tramwaju nie będą się pokrywać, będą obsługiwać zupełnie inne rejony. Po drugie, potencjał Gocławia i przyległych terenów pokazuje, że za 10‒15 lat potrzebne będą obydwa te środki transportu. Budowa metra jest więc ekonomicznie uzasadniona.

Kiedy mogłaby się zacząć ta inwestycja?

Gdybyśmy mieli środki finansowe na ten cel, moglibyśmy rozpocząć budowę za cztery lata – tłumaczy wiceprezydent Wojciechowicz. – Niestety budowa metra to duży koszt i najprawdopodobniej budowa będzie się mogła zacząć po roku 2021.

Budowa trzeciej linii metra zacznie się po wybudowaniu całej drugiej linii. Jak szybko zostanie ona ukończona, zależy od stanu miejskich finansów.