Strona główna ŻYCIE MIASTA Tramwaje Warszawskie poszukują motorniczych

Tramwaje Warszawskie poszukują motorniczych

0

Kandydatów na motorniczych i na motornicze poszukują Tramwaje Warszawskie. Przeciętne wynagrodzenie motorniczego w tej spółce wyniosło w 2018 roku 6,5 tys. zł brutto

W Tramwajach Warszawskich rozpoczyna się pierwszy w tym roku kurs dla motorniczych. Dziś pracuje tam około 1400 motorniczych. Zatrudnienie kolejnych osób jest związane z planami budowy nowych tras, np. do Wilanowa lub po ul. Kasprzaka, o łącznej długości 20 km. Na ulice stolicy wyjedzie więcej tramwajów, które poprowadzą nowi motorniczowie i nowe motornicze.

Kandydaci muszą spełnić kilka wymagań, m.in:

  • ukończone 21 lat,
  • wykształcenie co najmniej średnie,
  • prawo jazdy,
  • wzrost od 160 do 190 cm i waga maksymalnie do 130 kg

Jak wygląda kurs motorniczych?

Kurs kandydatów na motorniczych prowadzony jest w dwóch etapach. Po pierwszym kandydat lub kandydatka przystępuje do egzaminu państwowego. Zaliczenie egzaminu wiąże się z uzyskaniem pozwolenia na kierowanie tramwajem. Drugi etap to doskonalenie umiejętności prowadzenia tramwaju, obsługi różnych typów wagonów i przygotowywanie do pracy motorniczego. Po zakończeniu tej części kursu, który trwa trzy miesiące spółka Tramwaje Warszawskie zatrudnia kandydata lub kandydatkę w Tramwajach Warszawskich. Przez pierwsze dni nowi motorniczowie i nowe motornicze wykonują pracę pod opieką swoich patronów, czyli doświadczonych motorniczych – instruktorów. Ukończenie kursu i uzyskanie pozwolenia na kierowanie tramwajem jest gwarancją zatrudnienia w Tramwajach Warszawskich na stanowisku motorniczego. Na 2019 rok zaplanowano pięć rekrutacji na kursy.

Ile zarabia motorniczy lub motornicza?

Wynagrodzenie zasadnicze przeciętnego motorniczego zatrudnionego w Tramwajach Warszawskich wynosi obecnie, wliczając premię miesięczną, średnio do 5,5 tys. zł brutto. W każdym miesiącu motorniczy może otrzymać również dodatkową premię za punktualną jazdę w wysokości do 500 zł.

Wraz z dodatkami za pracę w dni świąteczne, w godzinach nocnych łącznie z gratyfikacjami i odprawami, przeciętne wypłacone wynagrodzenie motorniczego w Tramwajach Warszawskich wyniosło w 2018 roku średnio 6,5 tys. zł brutto.

Osoba rozpoczynająca pracę otrzyma na początek 4 tys. zł brutto pensji zasadniczej. Może liczyć także na premię wynoszącą 24 proc. wynagrodzenia zasadniczego, dodatkową premię za punktualną jazdę i dodatki. Po roku pracy wynagrodzenie zasadnicze zostaje automatycznie podniesione do kwoty 4,3 tys. zł. brutto. Po uzyskaniu trzy razy z rzędu tytułu Motorniczego Roku, motorniczy lub motornicza uzyskuje tytuł Wzorowego Motorniczego i automatyczny wzrost stawki zasadniczej o 200 zł.

Wynagrodzenia motorniczych będą wzrastać po niedawno wprowadzonych zmianach w regulaminie wynagradzania. Premia podstawowa motorniczych od stycznia 2019 r. wynosi 24 proc. stawki zasadniczej i wzrastać będzie w każdym kolejnym roku o 2 punkty procentowe do osiągnięcia maksymalnego poziomu 30 proc. w 2022 roku.

Przewoźnik oferuje również tramwajowy pakiet socjalny dla motorniczych, a w nim m.in. dopłaty do wypoczynku, darmowe bilety komunikacji miejskiej i pakiety medyczne.

Zgłoszenia kandydatów i kandydatek na motorniczych można składać do 7 lutego. Na stronie www.tw.waw.pl/pracaznajduje się łatwy w obsłudze formularz, dzięki któremu można wysłać swoje zgłoszenie.