Strona główna ŻYCIE MIASTA Weekend w Warszawie

Weekend w Warszawie

0

KOMUNIKACJA

UTRUDNIENIA Organizacja Święta Saskiej Kępy będzie wiązała się ze zmianami w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej. Od dziś od godz. 18 do 26 maja (niedziela) do godz. 12 zamknięte dla samochodów i wyłączone z parkowania będą ulice Francuska i Paryska od ronda Waszyngtona do ronda na skrzyżowaniu z ulicami Brukselską i Wersalską. Zalecane objazdy ulicami Wał Miedzeszyński lub Saską. Autobusy linii: 117, 138 i 146 pojadą objazdem ul. Saską. Utrzymany będzie przejazd w ciągu ulic Zwycięzców i Walecznych. Na tej pierwszej nie będzie można zaparkować po północnej stronie jezdni, pomiędzy ulicami Saską i Nobla oraz Poselską i Katowicką. Natomiast na ul. Walecznych na odcinku od ul. Nobla do ul. Łotewskiej będzie obowiązywał ruch dwukierunkowy. Na ulicy wprowadzony zostanie również zakaz zatrzymywania się.

UTRUDNIENIA 25 maja (sobota) o godz. 17 rozpocznie się siódma odsłona imprezy Veolia Ursus Biega. Zawodnicy zmierzą się z trasą poprowadzoną ulicami: Brzechwy, Cierlicką, Rynkową, Bohaterów Warszawy (wstrzymany zostanie ruch na ulicach poprzecznych: Plutonu AK „Torpeda”, Rakietników, 1 Maja, Obrońców Helu, Sławka, Kolorowej i Balbinki, Tomcia Palucha), Skoroszewską, Hassa, Tomcia Palucha, Kolorową, gen. Sosnkowskiego, aleją stadionową wzdłuż OSiR Ursus, al. Bzów, Słupską (zamknięty przejazd w ciągu ulic: Spisaka, Prawniczej, Michałowicza, II Armii Wojska Polskiego i Kuźnicy Kołłątajowskiej), Szomańskiego (utrzymany wyjazd od strony Al. Jerozolimskich w lewo w kierunku ul. Regulskiej), Robinii, II Armii Wojska Polskiego (wstrzymany przejazd ul. Kompanii AK „Kordian”), Kaczorowską, Michałowicza, Żurawicką do mety w parku Czechowickim.

REMONTY Od 24 maja (piątek) od godz. 22 do 26 maja (niedziela) wieczora frezowana będzie jezdnia ul. Bokserskiej na odcinku od ul. Gotarda do ul. Bartłomieja. Skrzyżowanie z ul. Gotarda będzie przejezdne, natomiast ul. Bartłomieja na czas robót straci połączenie z ul. Bokserską. Objazd zostanie poprowadzony ulicami: Gotarda – Rzymowskiego – Modzelewskiego – al. Wyścigową. Kierowcy będą mogli korzystać także z objazdu ulicami: Rzymowskiego – Puławską – Poleczki – Osmańską – Otomańską – Zatorze – Kłobucką.

UTRUDNIENIA 25 maja (sobota) wyłączona z ruchu będzie jezdnia ul. Międzyparkowej na odcinku od ul. Bonifraterskiej do stadionu Polonii. Objazd zostanie poprowadzony ulicami: Konwiktorską – Zakroczymską – Szymanowską – Słomińskiego. Taką trasą pojadą autobusy linii 178, 222 i 503. Zamknięte będą również pasy dla rowerów. Rowerzyści mogą objechać zamknięty odcinek, jadąc drogami dla rowerów wzdłuż ul. Słomińskiego i ul. Dawidowskiego.

REMONTY Od 25 maja (sobota) od godz. 6 prace na torowisku tramwajowym na ul. Grochowskiej obejmą kolejny odcinek – do ul. Gocławskiej. Wyłączone z ruchu zostaną skrajne pasy wzdłuż torowiska. Kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Także w sobotę warszawscy tramwajarze będą zmieniali lokalizację rozjazdu nakładkowego – umożliwiającego zmianę kierunku jazdy. Zostanie on przesunięty do przystanku Gocławska. W trakcie prac nie będą jeździły składy linii 3 i 22. W zamian pasażerowie będą mogli skorzystać z tramwajów zastępczej linii 73. Od 26 maja (niedziela) na tory ponownie wyjadą tramwaje linii 3 i 22. „Trójka” dojeżdżać będzie do przystanku Gocławska, natomiast składy 22 – do pętli przy al. Zielenieckiej. Nie zmienią się trasy objazdowe linii 6 oraz 26.

UTRUDNIENIA 25 maja (sobota) prowadzone będą również dalsze prace związane z budową przyłącza wodociągowego na ul. Strażackiej. Na tej drodze, na wysokości ul. Katiuszy, będzie obowiązywał ruch wahadłowy.

IMPREZY

ŻOLIBORZ 25 maja (sobota) w godz. 12–18.30 na Kępie Potockiej odbywał się będzie 21. Piknik Olimpijski. Jednym z głównych motywów przewodnich będą obchody 100-lecia założenia Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl powstał w 1919 r.) powiązane z otwarciem Światowych Targów Kolekcjonerów Olimpijskich, które równolegle do pikniku będą dostępne dla odwiedzających w Centrum Olimpijskim PKOl.

PRAGA-POŁUDNIE 25 maja (sobota) w godz. 14–22 na ul. Francuskiej odbywać się będzie XIV edycja Święta Saskiej Kępy „Jak dobrze mieć sąsiada”. W programie m.in. koncert piosenek Agnieszki Osieckiej, „Tanga świata”, koncerty Stanisława Soyki i Kayah.

TARGÓWEK 25 maja (sobota) w godz. 14–22 w parku Wiecha przed teatrem Rampa odbędzie się Turniej Wypowiedzi Satyrycznej o Laur Wiecha. Uczestnicy turnieju będą walczyć o Laur Wiecha w dwóch konkurencjach: humorystycznej prezentacji estradowej w dowolnej formie (wiersz, piosenka, stand-up, skecz) oraz w konkurencji freestyle w kategorii open (pojedynki rapowej improwizacji wierszem na zadany przez publiczność temat). Jurorami będą reżyser telewizyjnych widowisk satyrycznych Krzysztof Jaślar, dyr. art. teatru Rampa Cezary Domagała, artysta polskiego kabaretu Mirosław Gancarz. Ligę freestyle’ową prowadzi Artur Lewandowski. Nagroda Publiczności będzie jak zawsze mierzona w decybelach aplauzu.

BABICE 25 maja (sobota) w godz. 14–22.30 na Polanie Dwóch Stawów przy ul. Południowej w Zielonkach-Parcelach odbędzie się Dzień Babic 2019. W planach m.in. pokaz sztuki walk karate przez karateków z klubu Rensei z Borzęcina Dużego, pokaz capoeiry, pokaz tańca flamenco, mistrzostwa Mazowsza w cossmintonie, zawody wędkarskie, turniej siatkówki plażowej i Blackminton Challange.

WOLA 26 maja (niedziela) o godz. 12 ze skweru Gwary Warszawskiej wyruszy Warszawska Parada Rowerowa 2019. „W poprzednich latach bawiliśmy się przednio, w barwnych strojach retro i z przyozdobionymi rowerami. W tym roku wydłużamy trasę i liczymy na pobicie dotychczasowego rekordu liczby uczestników” – zapowiadają organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE 26 maja (niedziela) o godz. 12 w Dolince Szwajcarskiej przy ul. Chopina 5 odbędzie się Muzyczny Piknik Rodzinny „Od Moniuszki do Straussów”. Podczas wydarzenia usłyszymy utwory skomponowane przez członków rodziny Straussów oraz Stanisława Moniuszkę w wykonaniu Salonowej Orkiestry Johanna Straussa. Na program imprezy składać się będą ponadto konkursy wiedzy, animacje dla dzieci, gry i zabawy, śpiewanie wspólnie piosenek z Aliną Małachowską oraz wiele innych atrakcji.

URSYNÓW 26 maja (niedziela) w godz. 13–18 w parku im. Kozłowskiego przy Kopie Cwila przy ul. Surowieckiego odbędzie się VII Dzień Cichociemnych. To piknik edukacyjny o charakterze militarno-historycznym, podczas którego przewidziano ekspozycję pojazdów wojskowych oraz uzbrojenia. W programie inscenizacje historyczno-edukacyjne, gry terenowe i rekonstrukcje odwołujące się do historii polskiego wojska oraz występy artystyczne.

WOLA 26 maja (niedziela) w godz. 14–20.30 na dziedzińcu Kolonii Wawelberga przy ul. Górczewskiej 15 odbędzie się Festiwal Hipolita i Ludwiki – V Święto Kolonii Wawelberga. Będzie można tu zobaczyć niezwykłą kolekcję figur Matki Boskiej, które malowała Kora, wokalistka Maanamu, Stanisława Celińska wystąpi z ośmioma muzykami i zaśpiewa piosenki z płyty Atramentowej i nagrodzonej Fryderykiem w 2019 r. płyty Malinowej. W programie także m.in.: minispektakl teatralny „Kobieta Planeta”, koncert Eksperymentalnej Pracowni Muzycznej Staynia, III Warszawska Parada Rowerowa, wystawa historyczna „Wawelberczycy” i ekspozycja bolidów, projektu studentów Politechniki Warszawskiej. Imprezę rozpocznie tradycyjnie zespół Viva el Cajon. Wstęp wolny.