Strona główna AKTUALNOŚCI Weekend w Warszawie

Weekend w Warszawie

0

PRAGA-PÓŁNOC 13 kwietnia (sobota) w godz. 8–18 na placu przed bazyliką Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53 odbędzie się Kiermasz Wielkanocny „Kaziuk Praski 2019”. Na Jarmarku Kaziukowym będzie można kupić palmy wileńskie, pisanki, wyroby świąteczne, produkty regionalne, miód, sery, tradycyjne chleby i wyroby wędliniarskie; gastronomię. Znajdzie się tam też obozowisko Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, w którym zorganizowane zostaną: turniej łuczniczy, pokazy techniki i taktyki walk wojsk pieszych: halabardników, pawężników, broni palnej: bombard itp. O godz. 11 odbędzie się przemarsz Orszaku św. Kazimierza z placu przed katedrą Warszawsko-Praską na plac przed bazyliką NSJ. 

BIELANY 13 kwietnia (sobota) o godz. 10 w Bielańskiej Akademii Umiejętności odbędą się warsztaty „Informacja w mediach społecznościowych”. Podczas tego warsztatu prowadzący opowie o tym, na co uważać, korzystając z social media, jak można weryfikować strony/osoby, żeby więcej się o nich wiedzieć i sprawdzić, czy są wiarygodne. Będzie także mówić o zjawisku „fake news”. Podpowie, jak się przed nim bronić, na co zwracać uwagę, gdy przeczytamy coś kontrowersyjnego w sieci. Wyjaśni, jakie są podstawowe narzędzia i metody, aby nie dać się nabrać na sensacje z Internetu.

WILANÓW 13 kwietnia (sobota) o godz. 10.30 w Świątyni Opatrzności Bożej młodzi z archidiecezji warszawskiej spotkają się na Diecezjalnym Dniu Młodzieży. Będzie to święto młodzieży w łączności z papieżem Franciszkiem, który w Niedzielę Palmową spotyka się z młodymi w Rzymie. W Warszawie z młodymi spotkają się kard. Kazimierz Nycz i biskupi pomocniczy. Organizatorzy spodziewają się ok. 4–5 tys. osób.

BIELANY 13 kwietnia (sobota) o godz. 11 przy Łosiu od strony ul. Lindego rozpocznie się akcja „TrashTagChallenge na Bielanach”. „Sprzątamy Las Lindego, gdzie każdemu zapewne choć raz zdarzyło się spacerować. Niestety, nie każdy zabrał ze sobą, co przyniósł. Nie martwcie się, śmieci starczy dla każdego. Na zbierających będą czekały worki, rękawiczki i woda” – informują organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE 13 kwietnia (sobota) w godz. 11–19 w Domu Towarowym Mysia 3 przy ul. Mysiej 3 odbędzie się Święto Kwiatów. „Do współpracy zaprosiliśmy kwiaciarnie, hodowców i sprzedawców roślin, twórców ceramiki, wazonów i doniczek z całej Polski. Wypróbujcie roślinne kosmetyki, przymierzcie ubrania i biżuterię z kwiatowymi motywami, zjedzcie dania kuchni roślinnej oraz napijcie się wybornych naparów na bazie mieszanek ziół i kawy. Czekają na was rozmowy o roli roślin w przyszłości z designerami i wynalazcami, wymiana roślinna na rozszczepki i pędy; porady, jak radzić sobie z chorą roślinką” – zapowiadają organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE 13 kwietnia (sobota) w godz. 12–18 przy ul. Fabrycznej 1/3 odbędzie się Festiwal Gier Japońskich. „Na miejscu będziecie mogli nauczyć się grać, a także towarzysko spędzić czas, grając w tradycyjne gry planszowe, takie jak shogi, go czy mahjong, te bardziej ruchowe jak kendama, a także takich bardziej skierowane do dzieci, jak fukuwarai i wielu innych. Dostępne będą również inne gry planszowe, które w jakiś sposób będą nawiązywały do Japonii, więc każdy znajdzie coś dla siebie” – zapowiadają organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE 13 kwietnia (sobota) o godz. 13 przed wejściem do Arsenału przy ul. Długiej 52 zacznie się spacer związany z 76. rocznicą wybuchu powstania w getcie. „19 kwietnia niemieckie oddziały wkroczyły na teren getta. Symbolicznie, w wigilię święta Pesach, miała rozpocząć się jego ostateczna likwidacja, co stało się powodem do zbrojnego wystąpienia żydowskich podziemnych formacji zbrojnych – pierwszego miejskiego powstania na terenie okupowanej Europy. Opowiemy o historii i dniu codziennym getta, o tym, jak doszło do rozpoczęcia zrywu, jak i gdzie walczono oraz o tym, co stało się z powstańcami” – zapowiadają przewodnicy. Cena: 10 zł od osoby. Dzieci w wieku do 10 lat idą bezpłatnie.

WOLA 13 kwietnia (sobota) w godz. 11–16 na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego przy ul. Sołtyka 8/10 odbędzie się piknik „Zdrowo – rowerowo”. W programie: warsztaty edukacyjne i konkurencje sportowe z nagrodami, zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, symulator dachowania, rowerowy tor przeszkód, nauka samodzielnej naprawy i konserwacji roweru, ścianka wspinaczkowa, znakowanie rowerów i inne. Urozmaiceniem imprezy będą: konkursy i gry zręcznościowe oraz kolorowe Koło Fortuny – konkurs z nagrodami. Wszystkie atrakcje będą bezpłatne, także smakowity bigos i grochówka, które serwowane przez strażników będą czekały na wszystkich gości.

ŻOLIBORZ 13 kwietnia (sobota) w godz. 13–15 w parku Kępa Potocka odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Adoptuj Warszawiaka”. W parku będzie można spotkać wolontariuszy z psami ze Schroniska „Na Paluchu”. „Zrób zdjęcie choć jednemu z naszych psiaków, wstaw je na social media z #AdoptujWarszawiaka. W ten sposób pomożesz nam odczarowywać mit psa ze schroniska (większość z nich wcale nie ma za sobą traumatycznych przeżyć, to normalne psy, które straciły domy NIE ze swojej winy), szerzyć ideę adopcji i szukać domów dla naszych podopiecznych” – apelują pracownicy schroniska. Na pikniku będzie możliwość bezpłatnego zaczipowania domowego pupila.

OCHOTA 13 kwietnia (sobota) o godz. 15.30 na stadionie Skry przy ul. Wawelskiej 5 odbędzie się pierwsze domowe spotkanie Legia Rugby w sezonie 2019. Przeciwnikiem „Wojskowych” będzie Wataha Zielona Góra, która w pierwszej kolejce przegrała u siebie z AZS AWF Warszawa. Na meczu będzie można skosztować też złocistego trunku oraz zjeść kiełbaskę z grilla. 

ŚRÓDMIEŚCIE 13 kwietnia (sobota) o godz. 20 spod pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu wystartuje dziewiąty sezon Nightskating Warszawa. Trasa: Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat – Al. Jerozolimskie – Marszałkowska – Waryńskiego – Boya-Żeleńskiego – Bagatela – Al. Ujazdowskie – pl. Trzech Krzyży – Nowy Świat – most Poniatowskiego – al. Poniatowskiego – al. Waszyngtona – rondo Wiatraczna – Grochowska – Targowa – al. Solidarności – Jagiellońska – rondo Starzyńskiego – Starzyńskiego – most Gdański – Słomińskiego – rondo „Radosława” – al. Jana Pawła II – al. Solidarności – Marszałkowska – Królewska – Krakowskie Przedmieście.

WILANÓW 14 stycznia (niedziela) w godz. 9–18 w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie przy ul. Prawdziwka 2 odbędzie się kiermasz wiosenno-japoński. Będzie to niebywała okazja do zakupu wyrobów związanych zarówno z polskimi świętami wielkanocnymi, jak i Krajem Kwitnącej Wiśni. Wstęp na kiermasz bezpłatny w ramach biletu wstępu do Ogrodu.

BEMOWO 14 kwietnia (niedziela) o godz. 10 na Autodromie Bemowo przy ul. Powstańców Śląskich 127 odbędzie się rozpoczęcie sezonu cyklicznych spotkań Youngtimer Warsaw. „Na terenie Autodromu ponownie wydzielimy specjalną strefę Kup-Sprzedaj Klasyka, gdzie będzie można bezpłatnie wystawić pojazd na sprzedaż. Powiększymy też strefę klimatycznych foodtrucków, które z pewnością zadbają o to, żebyście nie chodzili głodni. Oczywiście oprócz tego starannie dobrany skład sędziowski wytypuje najładniejsze auta w kilku kategoriach i rozda wypasione nagrody” – zapowiadają organizatorzy.

WOLA 14 kwietnia (niedziela) w godz. 11–13 na pl. Europejskim odbędzie się Dzień Ziemi. Wszyscy ogrodnicy amatorzy, którzy przybędą na warsztaty, będą mogli posłuchać wykładu o roślinach, otrzymać indywidualne porady oraz przejść krótki kurs rozpoznawania gatunków. Następnie każdy uczestnik samodzielnie zasieje nasiona i umieści je w przygotowanych przez organizatora doniczkach z makulatury. Na koniec odbędzie się konkurs polegający na przygotowaniu najpiękniejszej aranżacji donicy miejskiej. Wstęp wolny.

ŚRÓDMIEŚCIE 14 stycznia (niedziela) w godz. 11–19 na Rynku Nowego Miasta odbędzie się „Jarmark z tradycją”. Na jarmarku będzie można nabyć m.in. wędliny wędzone tradycyjnymi metodami, chrupiące pieczywo wypiekane na naturalnym zakwasie, miody z lokalnych pasiek, sery, sękacze, ciasta domowe, przetwory z owoców i wiele innych. Będzie to również okazja do kupienia wyjątkowych rzeczy, które wyszły prosto z rąk lokalnych twórców i artystów, takie jak unikatowa biżuteria, garncarstwo, koronkarstwo, świece, ceramika, drewniane rzeźby, zabawki, mydła, kosmetyki itp.

ŚRÓDMIEŚCIE 14 kwietnia (niedziela) w godz. 11–16 w empiku Arkadia przy al. Jana Pawła II 82 odbędzie się planszówkowe spotkanie, podczas którego będzie można poznać zasady gier planszowych oraz zagrać w nie. „Planszówki uczą dyscypliny, przestrzegania zasad, a nawet empatii. Pomagają też kształtować umiejętności analityczne oraz logicznego myślenia. Wystarczy szybki rzut oka na półkę z grami w sklepach, by przekonać się, że ich bogactwo tematyczne jest olbrzymie. Każda dziedzina życia, wiedzy, sztuki i rozrywki została zaadaptowana na grę” – zachęcają organizatorzy.

OCHOTA 14 kwietnia (niedziela) o godz. 15 na Polu Mokotowskim odbędzie się „Mopsie jajeczko w Warszawie”. „Zapraszamy wszystkich na piknik na zamkniętym terenie, gdzie zupełnie na luzie będzie można porozmawiać, zjeść coś smacznego, no i popatrzeć na szaleństwa naszych maluchów. Poszukiwanie jajeczek i wiele innych konkurencji dla mo-psów, z całą pewnością wywoła uśmiech na wszystkich twarzach i pyszczkach” – zachęcają organizatorzy.

WOLA 14 stycznia (niedziela) o godz. 17 w Domu Społecznym przy ul. Obozowej 85 odbędzie się spotkanie „Współcześni luteranie w Warszawie” z cyklu „Luteranie wczoraj i dziś”. W programie koncert chórów: Semper Cantamus i Vox Gaudii, z przerywnikami w postaci rozmów i prezentacji przedstawiających życie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej pw. św. Trójcy i jej członków obecnie.