Strona główna AKTUALNOŚCI Zmieniaj otoczenie!

Zmieniaj otoczenie!

0

Modne słowa – „budżet partycypacyjny”. Teraz spotykamy się z informacjami na temat owego budżetu, zwanego też obywatelskim, praktycznie wszędzie.

To taka „sumka” pieniędzy, które przeznaczone są na realizację projektów zgłaszanych przez mieszkańców. Nadszedł czas, w którym można realnie wpłynąć na to, które pomysły zostaną zrealizowane w 2016 r.

Głosowanie rozpoczęło się 16 czerwca i trwa do 26 czerwca. Nasza dzielnica została podzielona na osiem obszarów lokalnych. Każdy może wskazać projekty ogólnodzielnicowe oraz te zgłoszone dla jednego obszaru lokalnego. Oznacza to, że np. osoba, która mieszka na Gocławiu, a bywa u przyjaciół na Saskiej Kępie, musi zdecydować się na jeden tylko rejon dzielnicy.

Budżet obywatelski zyskuje na znaczeniu. W mojej ocenie im większe zainteresowanie będzie towarzyszyło kolejnym głosowaniom, tym większe są szanse na bardziej pokaźne środki do naszej dyspozycji w kolejnych latach. Chociażby więc z tego powodu warto przejrzeć projekty i wskazać te, które zasługują na realizację. A w kolejnym roku… Może zgłosić coś własnego? To nie jest trudne, a może przynieść dużą satysfakcję, jeśli okaże się, że sąsiedzi chcą, by – przykładowo – przemalować ławki na fioletowo albo podświetlić mostek w najbliższej okolicy.

Podział środków dla obszarów lokalnych przedstawia się tak: ogólnodzielnicowe – 834 292 zł, Gocław – 792 372 zł, Grochów Południowy – 645 042 zł, Saska Kępa ‒ 629 575 zł, Grochów Północny ‒ 442 643 zł, Grochów Centrum ‒ 306 705 zł, Kamionek ‒ 251 591 zł, Grochów-Kinowa ‒ 183 149 zł, Przyczółek Grochowski – 86 093 zł. Łączna kwota do dyspozycji na Pradze-Południe wynosi 4 171 462 zł. Głosować można przez Internet i na papierze. Szczegóły dostępne są na stronie: www.twojbudzet.um.warszawa.pl.