Strona główna AKTUALNOŚCI Bezpłatne czipowanie i sterylizacja psów i kotów

Bezpłatne czipowanie i sterylizacja psów i kotów

0
fot. Pixabay.com

Ruszyła akcja bezpłatnego czipowania psów i kotów oraz darmowej sterylizacji i kastracji. Na Pradze-Południe zabiegi przeprowadzają trzy punkty weterynaryjne. 

Akcja potrwa do 13 grudnia. Mieszkańcy mogą przyprowadzić psa lub kota na zabieg darmowej sterylizacji i kastracji do jednego z 27 punktów w całym mieście. Miasto pokrywa całkowity koszt wizyty kwalifikującej, narkozy, zabiegu sterylizacji bądź kastracji, pooperacyjnej opieki oraz kontroli i zdjęcia szwów. Podczas pierwszej wizyty właściciel zwierzaka okazuje dowód tożsamości, Kartę warszawiaka z ważnym e-hologramem, książeczkę zdrowia czworonoga z potwierdzonym szczepieniem przeciwko wściekliźnie oraz numerem czipa. Domowy pupil musi mieć ukończone 6 miesięcy życia.

– Każdy warszawiak, który zaczipuje pupila, ma większą pewność, że czworonóg się nie zgubi. Dlatego też zachęcamy do korzystania z bezpłatnej akcji znakowania zwierząt – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni urzędu miasta.

Sam proces czipowania trwa kilka sekund. Weterynarz wszczepia podskórnie mikroprocesor wielkości ziarenka ryżu. Czip nie przeszkadza w codziennym życiu zwierzęcia ani nie powoduje reakcji alergicznych. Właściciel pupila wypełnia na miejscu wniosek, okazuje dowód tożsamości i książeczkę zdrowia psa lub kota. Zwierzę musi mieć ukończone 12 tygodni życia i być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Dane adresowe wpisywane są do międzynarodowej bazy SAFE-ANIMAL. Tylko w zeszłym roku w ramach akcji bezpłatnego znakowania w stolicy zaczipowaliśmy 4200 czworonogów.

Warszawa ma nowy program opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Oprócz bezpłatnych zabiegów w wybranych lecznicach, miasto zapewnia całodobową opiekę weterynaryjną czworonogom, które uległy wypadkom drogowym.

– Zabezpieczyliśmy środki na działania ekopatroli Straży Miejskiej ratującej psy i koty, które pozostały na ulicy bez żadnej opieki. Prowadzimy też edukacyjne warsztaty w Ochocie na kota oraz stołecznym schronisku. Uczymy dzieci i dorosłych, jak opiekować się domowymi pupilami i przypominamy, że adopcja wiąże się z dużą odpowiedzialnością – informuje Justyna Glusman.

Dodatkowo część środków finansowych jest przekazywana organizacjom działającym na rzecz zwierząt. Tak samo, jak w ubiegłym roku, poszczególne dzielnice otrzymają karmę dla kotów wolno żyjących, które pomagają w likwidacji gryzoni. Na realizację tegorocznego programu miasto przeznaczy 14,9 mln zł.

Czipowanie oraz sterylizację i kastrację na Pradze-Południe przeprowadzają trzy placówki:

VET4PET Klinika Weterynaryjna
ul. Grenadierów 9 lok. 1, 04-052 Warszawa
(22) 400 55 66
całodobowo

Lecznica Weterynaryjna „Felis”
ul. Osowska 84B, 04-351 Warszawa
(22) 610 51 72
poniedziałek-piątek: 8.30-20.30
sobota: 9.00-15.00
niedziela: 9.00-13.00

Gabinet Weterynaryjny i Sprzedaż Artykułów dla Zwierząt
ul. Kobielska 54/58 lok 17, 04-389 Warszawa
(22) 810 34 61
poniedziałek-piątek: 10.00-19.00
sobota: 11.00-15.00
niedziela: 11.00-13.00