Strona główna AKTUALNOŚCI Dzielnicowe obchody Święta Niepodległości

Dzielnicowe obchody Święta Niepodległości

0

Składanie wieńców, msza i koncert pieśni patriotycznych „Ku Niepodległej” – tak będą wyglądały na Pradze-Południe obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczysta msza rozpocznie się o godz. 16 w parafii przy ul. Fieldorfa 1. Chwilę wcześniej pod pomnikiem gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” odbędzie się składnie wieńców przez delegacje.

Po mszy w kościele odbędzie się koncert pieśni patriotycznych „Ku Niepodległej”, zorganizowany przez południowopraskie Centrum Promocji Kultury, w którym wstąpią: Agata Marcewicz-Szymańska – sopran, Grażyna Mądroch – sopran, Jan Zakrzewski – tenor, Witold Żołądkiewicz – baryton, Adam Sychowski – fortepian. Koncert prowadzić będzie Teresa Siwierska.

„11 listopada 2016 roku obchodzimy dziewięćdziesiątą ósmą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po stu dwudziestu trzech latach rozbiorów nasza Ojczyzna na nowo pojawiła się na mapie Europy. Jest to data symboliczna, związana z końcem I wojny światowej i upadkiem imperiów: niemieckiego, austro-węgierskiego oraz rosyjskiego. Ówczesne młode państwo polskie musiało stoczyć jeszcze wiele walk aż do 1921 roku, aby zabezpieczyć swój byt polityczny i ustalić granice. Niemniej 11 listopad 1918 roku stał się historycznym przełomem i jedną z najważniejszych dat w naszej burzliwej i trudnej historii” – przypomina urząd dzielnicy.