Strona główna AKTUALNOŚCI I etap Olimpiady ZUS rozstrzygnięty

I etap Olimpiady ZUS rozstrzygnięty

0
fot. Emil Wratny

Sześć warszawskich szkół weźmie udział w wojewódzkim etapie Olimpiady ZUS. W połowie marca uczniowie kolejny raz sprawdzą swoją wiedzę z zakresu ubezpieczeń społecznych.

O ich zakwalifikowaniu się do II etapu Olimpiady decydowała największa liczba punktów uzyskana przez trzech uczniów z testu, który składał się z 20 pytań jednokrotnego wyboru. Uczniowie musieli się zmierzyć m.in. z pytaniem komu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne a komu zasiłek opiekuńczy, jakie składki opłaca przedsiębiorca na ubezpieczenia społeczne a jakie na ubezpieczenie zdrowotne.

Już czwarty rok z rzędu, na podstawie programu edukacyjnego „Lekcje z ZUS”, w szkołach średnich organizowana jest dla uczniów III etapowa Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. W tym roku do I etapu (szkolnego) zgłosiło się 912 szkół średnich (30 868 uczniów) z terenu całej Polski. Z województwa mazowieckiego tych szkół było 121, a uczniów – 4 606. Zasady Olimpiady pozwoliły jednak na przejście do II etapu tylko 22 szkołom.

Z Warszawy o udział w ogólnopolskim finale zawalczą uczniowie z następujących szkół: VII LO im. J. Słowackiego, XV LO im. N. Żmichowskiej, ZS Hotelarsko-Turystycznego nr 1, ZS nr 22 im. E. Konopczyńskiego, V LO ks. J. Poniatowskiego oraz II LO im. S. Batorego.

Z każdym rokiem zwiększa się liczba szkół i uczniów zainteresowanych udziałem w programie i Olimpiadzie ZUS.

– Z opinii uczniów wynika, że chcą oni bliżej poznać system ubezpieczeń społecznych i mechanizmy jego działania. Niedługo przecież sami będą z tego systemu korzystać – wyjaśnia Małgorzata Zdrodowska, dyrektor I Oddziału ZUS w Warszawie. – Dodatkową zachętą mogą być również nagrody rzeczowe i wyróżnienia przyznawane przez ZUS. Laureaci bowiem otrzymują: laptopy, tablety, czytniki e-booków oraz dodatkowe punkty w procesie rekrutacji na studia wyższe lub indeks na kierunek ściśle powiązany z tematyką Olimpiady.

16 marca uczniowie ponownie zmierzą się z pytaniami z zakresu ubezpieczeń społecznych. Wtedy też dowiemy się, którzy uczniowie ze szkół z województwa mazowieckiego zakwalifikowali się do ostatniego – finałowego etapu Olimpiady ZUS. Listę wszystkich szkół zakwalifikowanych do II etapu Olimpiady można znaleźć na stronie ZUS: http://www.zus.pl/baza-wiedzy/lekcje-z-zus/olimpiada-wiedzy/i-etap.