Strona główna Wydarzenia Jesień z warszawskimi festiwalami filmowymi

Jesień z warszawskimi festiwalami filmowymi

0
fot. Pixabay.com

Filmy azjatyckie, kino rosyjskie i ukraińskie, najnowsze kino poruszające tematykę żydowską, filmy krótkometrażowe i niezależne z całego świata, kino grozy – w Warszawie trwa filmowa jesień.

Filmowy maraton festiwalowy rozpocznie 3 listopada 20. edycją Cinemaforum – Międzynarodowego Forum Filmów Krótkometrażowych. Najlepsze produkcje z całego świata, tytuły nagradzane na wiodących zagranicznych wydarzeniach filmowych będzie można oglądać w Kinotece oraz Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy.

12 listopada wystartuje UKRAINA! Festiwal Filmowy – przegląd najważniejszych, nagradzanych filmów ukraińskich z ostatnich lat. Wydarzenie odbędzie się w formie hybrydowej, łącząc pokazy filmowe w Kinotece z edycją online.

Hybrydową wersję będzie mieć także 19. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej Kamera Dawida (15-21.11 w kinach i 22-30.11 na VOD Warszawa). To przegląd międzynarodowej produkcji o szeroko rozumianej „tematyce żydowskiej”, zarówno filmów fabularnych jak i dokumentalnych.

Przegląd nowego kina Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej – nowe kino z Japonii, Singapuru, Indii, Birmy czy Malezji, retrospektywa filmów mistrza Wong Kar Waia, tajwańskie kino queer – to wszystko w programie 15. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Od 17 listopada filmy oglądać będzie można w stołecznych kinach oraz online.

18 listopada rozpocznie się 15. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską. Prezentacja kina rosyjskiego w tym roku upłynie pod znakiem kosmicznych podróży. W kinie Luna i kinie Iluzjon zobaczymy filmy fabularne i dokumentalne – najnowsze i te klasyczne.

Po raz piętnasty spotkamy się także na Festiwalu Grand OFF im. Witolda Kona, promującym kino niezależne z całego świata. W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 4 tysiące filmów ze 120 krajów. Festiwal rozpocznie się 29 listopada.

Od 1 do 5 grudnia w warszawskim kinie Muranów, a od 6 do 19 grudnia także online, można będzie oglądać filmy biorące udział w Splat!FilmFest – największym w Polsce festiwalu nowego kina grozy, fantastyki, kina gatunkowego i arthousowego.