Strona główna AKTUALNOŚCI Konkurs na poloneza na 100-lecie niepodległości

Konkurs na poloneza na 100-lecie niepodległości

0
fot. Pixabay.com

Orkiestra Sinfonia Varsovia ogłosiła konkurs na skomponowanie poloneza, który uświetni obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prace oceniać będzie jury pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego.

Przedmiotem konkursu jest napisanie uroczystego „Warszawskiego poloneza dla Niepodległej”, który nawiązywałby do najlepszych tradycji tego gatunku przy zachowaniu walorów użytkowych, pozwalających na wykonanie go z elementami choreografii. Celem konkursu jest poszerzenie polskiej literatury muzycznej oraz sprezentowanie mieszkańcom Warszawy muzyki, która będzie atrakcyjna w wersji koncertowej, ale również pozwoli na wspólne wykonywanie tego polskiego tańca narodowego.

– Znamy wiele wspaniałych polonezów: Ogińskiego, czy te z oper Stanisława Moniszki, więc wydaje się ze stworzenie wyjątkowego dzieła będzie bardzo trudne. Ale jak pokazuje przykład Wojciecha Kilara nawet przy takiej obfitości wspaniałych kompozycji można napisać dzieło wybitne. Mam nadzieję, że taki też będzie warszawski polonez dla Niepodległej – mówi prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Do współzawodnictwa mogą stanąć polscy kompozytorzy w każdym wieku, nawet jeśli nie posiadają formalnego wykształcenia muzycznego. Twórcy mają do dyspozycji pełny aparat orkiestry symfonicznej, a czas trwania utworu nie powinien przekroczyć 10 minut.

Prace konkursowe można składać do 1 marca 2018 roku. Oceniać je będzie komisja pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego, w jej składzie znajdują się: Agata Zubel, Grażyna Nawratil-Pstrokońska, Paweł Mykietyn, Paweł Szymański, dyrygent Tadeusz Strugała oraz Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia.

Wyniki ogłoszone zostaną 4 czerwca 2018 r., w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Zwycięzca otrzyma nagrodę, ufundowaną przez m.st. Warszawa, w wysokości 50 000 zł., za zajęcie drugiego miejsca autor otrzyma 30 000 zł, a za trzecie miejsce 20 000 zł. Ponadto wszystkie trzy kompozycje zostaną nagrane na płytę przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia i premierowo wykonane jesienią 2018 r.

Obok mazurka czy krakowiaka polonez jest najstarszym polskim tańcem, a pierwsza jego nazwa to… chodzony. Z historii muzyki znamy polonez z Krakowiaków i górali Jana Stefaniego czy polonezy wybitnej kompozytorki i pianistki Marii Szymanowskiej. Ale manifestacyjnie zaczął polonez objawiać się w polskiej kulturze po upadku Rzeczypospolitej. Znamienny jest polonez Michała Kleofasa Ogińskiego pod wymownym tytułem „Pożegnanie ojczyzny” (z 1794 roku). Lista twórców, którzy pozostawili w polskiej muzyce polonezowe perełki jest długa, jak choćby Franciszek Karpiński, Karol Kurpiński, Józef Elsner. Osobne miejsce należne jest, już nie tanecznym, ale symbolicznym, porywającym polonezom Fryderyka Chopina.