Strona główna AKTUALNOŚCI Muzyczne serce Pragi

Muzyczne serce Pragi

0

W końcu dzielnica doczeka się sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia. Przy ul. Grochowskiej ma powstać nowoczesne Centrum Muzyki.

Na terenie dzielnicy funkcjonują co prawda znany teatr, są kina, domy kultury czy klubokawiarnie, tylko miejsc do spotkań z wysoką kulturą wciąż jest zbyt mało. Znana orkiestra Sinfonia Varsovia ma tu od kilku lat swoją siedzibę i daje koncerty, ale działa na zasadzie wielkiej prowizorki. Do potrzeb orkiestry przystosowano bowiem dawny Wydział Weterynarii SGGW. To ma się jednak zmienić.

– W październiku podpisaliśmy umowę z projektantem Thomasem Pucherem na wykonanie dokumentacji projektowej nowej sali koncertowej Sinfonii Varsovii i zagospodarowania architektonicznego nieruchomości przy ul. Grochowskiej 272 – mówi Agnieszka Kłąb, rzeczniczka stołecznego Ratusza.

Dzięki tej umowie zostanie zmodernizowany kompleks zabytkowych budynków oraz powstanie duża sala koncertowa. – Główna sala pomieści 1,8 tys. osób. Dokoła będzie znajdować się park, a cały obiekt będzie jednym z najbardziej znanych tego typu na świecie – opowiadał Thomas Pucher zaraz po tym, gdy w 2010 r. miasto wybrało jego projekt noszący wdzięczną nazwę „Ogród Muzyki”. Agnieszka Kłąb mówi, że zgodnie z podpisaną umową do marca 2017 r. powinna zostać przygotowana cała dokumentacja projektowa. – Prace budowlane zaplanowane są na kolejne cztery lata – dodaje.   W pierwszym etapie inwestycji zostaną zrewitalizowane trzy zabytkowe budynki zlokalizowane od strony ul. Grochowskiej. – Taki harmonogram zapewni ciągłość pracy orkiestry Sinfonia Varsovia w trakcie realizacji inwestycji – tłumaczy rzeczniczka. Podkreśla, że w odnowionych w pierwszej kolejności budynkach zabytkowych będą odbywały się próby, zostanie tam także przeniesiona administracja.

Pierwszy koncert w nowej siedzibie powinien odbyć się jesienią 2021 r. W ramach inwestycji miasto chce też przeprowadzić kompleksową rewitalizację terenu zieleni i stworzyć tam ogród sztuk.

Ile to wszystko będzie kosztowało? To nie będzie tania inwestycja. Miasto zabezpiecza na ten cel aż 279 mln zł. – Planujemy sfinansowanie części inwestycji ze środków unijnych – zapowiada Agnieszka Kłąb. A prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz dodaje, że nowe centrum muzyki orkiestry Sinfonia Varsovia będzie nie tylko atrakcyjnym miejscem dla prezentacji muzyki klasycznej i innych gatunków sztuki, lecz także miejscem spędzania czasu wolnego.