Strona główna KOMUNIKACJA Przebudowa wiaduktów TŁ nad ulicami Bajońską i Paryską

Przebudowa wiaduktów TŁ nad ulicami Bajońską i Paryską

0
Trasa Łazienkowska na Saskiej Kępie Fot. SZRM Warszawa 800
Trasa Łazienkowska na Saskiej Kępie Fot. SZRM Warszawa 800

W poniedziałek, 19 czerwca rozpoczną się prace, które umożliwią rozpoczęcie przebudowy wiaduktów Trasy Łazienkowskiej na Saskiej Kępie.

Spowoduje to wyłączenie – na około dwa tygodnie – wewnętrznych pasów jezdni Trasy Łazienkowskiej nad ulicami Bajońską i Paryską.

Na Saskiej Kępie trwają przygotowania do rozpoczęcia modernizacji wiaduktów Trasy Łazienkowskiej oraz do wykonania zabezpieczeń przed hałasem, którego źródłem jest ruch drogowy w al. Stanów Zjednoczonych.

W poniedziałek, 19 czerwca, po godz. 22:00 wyłączone z ruchu zostaną wewnętrzne pasy na obydwu wiaduktach. Przejezdne pozostaną buspasy oraz po jednym pasie w każdym kierunku dla kierowców indywidualnych. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywała przez około dwa tygodnie i umożliwi wykonanie prac związanych z zabezpieczeniem nasypu znajdującego się w rejonie ul. Bajońskiej. Następnie rozpocznie się rozbiórka i odbudowa wiaduktów.

Mapka z oznaczeniem wyłączonych pasówe na wiadukcie Trasy Łazienkowskiej nad Saską Kępą. Fot. UM Warszawa
Mapka z oznaczeniem wyłączonych pasówe na wiadukcie Trasy Łazienkowskiej nad Saską Kępą. Fot. UM Warszawa

Na początek wiadukt północny

Jako pierwszy modernizowany będzie wiadukt znajdujący się po stronie północnej. Jego zamknięcie planowane jest w pierwszej połowie lipca. Zostanie wtedy wprowadzony dwukierunkowy ruch dla pojazdów indywidualnych na południowej jezdni al. Stanów Zjednoczonych — od Kanału Wystawowego do wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad Wałem Miedzeszyńskim.

Miejsca, w których pojazdy indywidualne oraz autobusy będą przejeżdżały przez pas dzielący jezdnie al. Stanów Zjednoczonych to przewiązki, które są już gotowe i powstały w czterech lokalizacjach: w rejonie Kanału Wystawowego, ul. Międzynarodowej, ul. Saskiej i w rejonie wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ul. Wał Miedzeszyński.

W trakcie modernizacji pierwszego z wiaduktów – z wyłączeniem okresu niezbędnego na wymianę nawierzchni – autobusy będą nadal jeździły w kierunku centrum jezdnią północną aż do przystanku Saska. Następnie zjadą na stronę południową i znajdujący się tam wiadukt.

Podczas przebudowy wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ul. Bajońską i Paryską główną drogą objazdową będzie Trasa Siekierkowska. Aby ułatwić kierowcom zjeżdżającym z Trasy Siekierkowskiej włączanie się do ruchu, powstał dodatkowy pas wzdłuż jezdni Wału Miedzeszyńskiego w stronę centrum.

Trasa Łazienkowska na Saskiej Kępie Fot. SZRM Warszawa
Trasa Łazienkowska na Saskiej Kępie Fot. SZRM Warszawa

Ochrona akustyczna

Modernizacja wiaduktów Trasy Łazienkowskiej na Saskiej Kępie oznacza budowę dwóch nowych, spełniających wysokie standardy techniczne wiaduktów drogowych nad ul. Bajońską i Paryską. Inwestycja ma również na celu ograniczenie hałasu drogowego w rejonie al. Stanów Zjednoczonych — na odcinku od ul. Bajońskiej do ul. Międzynarodowej powstaną ekrany akustyczne, a na jezdni położona zostanie cicha nawierzchnia.

Zieleń

Dzięki nowemu oświetleniu oraz zmianom w oznakowaniu droga stanie się bezpieczniejsza. Dosadzonych zostanie także ponad 70 drzew, które wraz z drzewami już rosnącymi, utworzą tu obustronne szpalery. Pojawi się blisko 15 tys. dodatkowych krzewów, liczne byliny, pnącza oraz trawniki.

Wiadukty Trasy Łazienkowskiej na Saskiej Kępie Fot. SZRM Warszawa
Wiadukty Trasy Łazienkowskiej na Saskiej Kępie Fot. SZRM Warszawa

Modernizacja

Wiadukty Trasy Łazienkowskiej nad ul. Paryską i Bajońską są użytkowane od 1974 r. i z powodu złego stanu technicznego wymagają przebudowy. Generalnym Wykonawcą robót budowlanych, których koszt wynosi 88,7 mln zł, jest firma WARBUD.
Inwestycja potrwa do połowy 2025 r.

Modernizacja wiaduktów nad ul. Paryską i Bajońską jest kolejnym etapem przebudowy Trasy Łazienkowskiej. Dotychczas wyremontowany został most Łazienkowski, estakady na węzłach z Wisłostradą i Wałem Miedzeszyńskim oraz wiadukt na Przyczółku Grochowskim. Do marca 2024 r. potrwa przebudowa dwóch wiaduktów Trasy Łazienkowskiej przy parku Agrykola.

Inwestycja uzyskała dofinansowanie z budżetu państwa w kwocie 101 159 257,40 zł w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Przewidywana całkowita wartość inwestycji to 106 483 428,84 zł.