Strona główna AKTUALNOŚCI Rocznica bez syren

Rocznica bez syren

0

Mieszkańcy Pragi-Południe alarmują: w wielu punktach dzielnicy nie było słychać syren w godzinę „W”. Okazuje się, że sygnał radiowy, który je uruchamia, został zakłócony.

Problemami z tegorocznym uczczeniem wybuchu Powstania Warszawskiego zainteresował się radny Pragi-Południe Marek Borkowski (Prawo i Sprawiedliwość). „Otrzymałem wiele sygnałów i zapytań od mieszkańców naszej dzielnicy, dlaczego w wielu punktach nie było słychać sygnału syren o godz. 17 1 sierpnia” – napisał w interpelacji do władz lokalnego ratusza.

Jak wylicza, problem dotyczył Gocławka, części Grochowa i okolic ul. Ostrobramskiej. Według jego relacji na pl. Szembeka syreny były ledwo słyszalne. „Czy służby odpowiedzialne w Warszawie za konserwowanie i uruchamianie syren monitorują sytuację ich funkcjonowania i słyszalności? Czy mieszkańcy Grochowa mogą oczekiwać, że w kolejnych latach 1 sierpnia dźwięk będzie słyszalny na terenie całej dzielnicy?” – pyta Borkowski.

Co na to władze dzielnicy? Burmistrz Tomasz Kucharski przypomina, że na terenie Pragi-Południe znajdują się 24 syreny wchodzące w skład wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania ludności. Są monitorowane między innymi właśnie podczas uruchomienia w godzinę „W”, ale także podczas ćwiczeń.

Przed tegoroczną rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się próby testowe i nic nie wskazywało na to, żeby syreny miały nie działać. – Jednak po nadaniu sygnału radiowego do ich uruchomienia okazało się, że został on zakłócony, najprawdopodobniej przez systemy alarmowe z terenu sąsiednich powiatów, które zostały włączone w tym samym czasie” – wyjaśnia Kucharki. I dodaje: – Doprowadziło to do tego, że część syrenna obszarze m.st. Warszawy nie została uruchomiona drogą radiową.

Burmistrz zapewnia również, że planowana jest rozbudowa istniejącej sieci syren miejskich znajdujących się na terenie Pragi-Południe. Są one obecnie zlokalizowane przy rondzie Waszyngtona, skrzyżowaniu al. Zielenieckiej i ul. Zamoyskiego, na budynku urzędu dzielnicy i przy rondzie Wiatraczna. Te – według zapewnień władz dzielnicy – zadziałały prawidłowo podczas nadawania sygnału dla upamiętnienia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.