Strona główna AKTUALNOŚCI Warszawa stolicą biznesu

Warszawa stolicą biznesu

0

Warszawa to miasto z ogromnym potencjałem inwestycyjnym – tak wynika z najnowszej edycji raportu „Poland Your Place to Invest”.

Poland Your Place to Invest 2018” to raport przygotowany z myślą o inwestorach zagranicznych, szukających miejsca na ulokowanie swojego biznesu. 

Dostęp do puli talentów oraz powierzchni biurowych jest decydujący dla inwestorów. Warszawa może pochwalić się zarówno wysoko wykwalifikowaną kadrą, jak i ponad 5 mln mkw. biur, a do końca 2019 r. powstanie kolejne 382 tys. mkw. Ważne dla nas jest to, aby nowym inwestycjom towarzyszyła budowa otwartych i przyjaznych przestrzeni publicznych – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

To już trzecia edycja raportu, która powstała we współpracy z agencjami rynku nieruchomości, zrzeszonymi w Polish Office Research Forum (CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield, JLL, Knight Frank i Savills), agencją pracy Randstad i Polską Agencją Inwestycji i Handlu S.A. oraz 8 polskimi miastami. Poza danymi na temat całego kraju, w raporcie ujęte zostały również walory inwestycyjne największych polskich miast – Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Trójmiasta (Gdańska, Gdyni, Sopotu), Katowic, Poznania oraz Łodzi. W publikacji zebrano najważniejsze informacje dotyczące warunków gospodarczych i ekonomicznych, a także dane o kapitale ludzkim, infrastrukturze, jakości życia oraz aktualnie dostępnej i będącej w budowie przestrzeni biurowej.

Warszawa jest najbardziej atrakcyjnym miastem dla inwestorów w Polsce i od lat umacnia swoją rolę w Europie. Potwierdzają to liczne dane i niezależne zestawienia zebrane w raporcie. W rankingu europejskich miast przyjaznych biznesowi – opracowanym przez Financial Times (fDi Markets) – Warszawa uplasowała się na 3. pozycji, ustępując jedynie Londynowi i Dublinowi.

Dziś przestrzeń biurowa w Warszawie to 5,28 mln mkw., a 49 proc. z nich to powierzchnie o standardzie A. Natomiast w budowie jest kolejne 800 tys. mkw. nowych biur.

Wizytówką miasta są również jego mieszkańcy – 72 proc. warszawiaków ma wykształcenie wyższe, 90 proc. studentów 70 warszawskich uczelni zna język angielski. Warszawa ma również wysoki wskaźnik absorpcji talentów z innych polskich miast.

Raport dostępny jest już w wersji online, a w wersji drukowanej pojawi się na targach inwestycyjnych MIPIM 2018 w Cannes, które rozpoczynają się za niespełna dwa tygodnie.