Strona główna KOMUNIKACJA Wiadukt na Przyczółku Grochowskim zaasfaltowany

Wiadukt na Przyczółku Grochowskim zaasfaltowany

0
fot. Zarząd Dróg Miejskich

Modernizacja wiaduktu wzdłuż ul. Ostrobramskiej nad al. Stanów Zjednoczonych na ostatniej prostej. Na obiekcie drogowcy ułożyli asfalt i przygotowaliśmy go do namalowania oznakowania poziomego. Pozostał tylko montaż barierek i balustrad na schodach oraz prace porządkowe.

Aby odnowić obiekt, konieczna była jego całkowita rozbiórka. Najważniejsze elementy przeprawy Zarząd Dróg Miejskich zastąpił nowymi. Kluczowy etap modernizacji stanowiła wymiana płyty pomostu wiaduktu. Prace z tym związane drogowcy przeprowadzili w drugiej połowie sierpnia – wylali 1400 m sześc. betonu. Jego wylewanie i układanie było największą „operacją” całej inwestycji. Ze względu na gabaryty płyty – 81 metrów długości, 19 metrów szerokości i 1 metr grubości koryta – trwało to nieco ponad całą dobę.

„Po położeniu izolacji na płycie pomostu, ruszyliśmy z wykonywaniem wyposażenia obiektu. Ułożyliśmy krawężniki i zbrojenie pod kapy chodnikowe. Pod koniec września zalaliśmy je betonem, a następnie położyliśmy tam tzw. jastrych żywiczny – to właśnie on stanowi nawierzchnię chodników (podobne rozwiązanie technologiczne zastosowaliśmy na wiadukcie w ciągu ul. Saskiej nad Trasą Łazienkowską). Potem wyposażyliśmy obiekt w niezbędną infrastrukturę, montując balustrady oraz barierki” – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Kolejnym krokiem, który sprawił, że realizacja inwestycji wkroczyła na ostatnia prostą, było układanie mas bitumicznych. Na pierwszy ogień poszły dojazdy i zjazdy z wiaduktu, a finał stanowiło asfaltowanie na samej przeprawie. W czwartek drogowcy położyli ostatnią, ścieralną warstwę asfaltu i przygotowali jezdnię pod namalowanie na niej oznakowania poziomego, co niebawem powinno nastąpić.

Do zakończenia robót pozostało już niewiele. To montaż barierek i balustrad na schodach prowadzących do wiaduktu (na znacznej długości stopni te elementy zostały już zamocowane), a także prace porządkowe na terenie inwestycji. Do tego dojdzie likwidacja tymczasowego oznakowania, m.in. wysepek i wygrodzeń, a następnie przywrócenie stałej organizacji ruchu. Pierwsi kierowcy po odnowionym wiadukcie powinni przejechać w połowie grudnia.