Strona główna KOMUNIKACJA Nowy rozkład Kolei Mazowieckich

Nowy rozkład Kolei Mazowieckich

0
fot. Warszawski Serwis Prasowy

13 grudnia wejdzie w życie rozkład jazdy pociągów Kolei Mazowieckich edycji 2020/2021. W nowym rozkładzie znajdzie się m.in. kilka nowych połączeń, a także wydłużenie relacji niektórych pociągów. 

Wraz z początkiem obowiązywania nowego rozkładu w życie wejdzie także jego pierwsza korekta. Największe zmiany związane są z rozpoczęciem prac nad przebudową stacji Warszawa Zachodnia. 

Pierwsza faza modernizacji będzie obowiązywała od 13 do 31 grudnia. Część połączeń zaplanowanych w rozkładzie rocznym z uwagi na utrudnienia związane z przebudową stacji zostanie odwołana. Wybrane połączenia będą kursowały przez stację Warszawa Centralna z pominięciem przystanków Warszawa Ochota, Warszawa Śródmieście, Warszawa Powiśle i Warszawa Stadion. 

Dodatkowo w godzinach wieczornych 14 grudnia nastąpi całkowita przerwa w ruchu na linii średnicowej podmiejskiej. Część połączeń będzie kursowała przez stację Warszawa Centralna, a niektóre skończą i rozpoczną bieg na stacji Warszawa Wschodnia. 

Najważniejsze zmiany w kursowaniu pociągów na poszczególnych liniach od 13 grudnia:

• Linia nr R1 Warszawa – Skierniewice

Zaplanowano uruchomienie wieczornego połączenia z Warszawy Wschodniej (21.51) do Grodziska Mazowieckiego (22:40). W godzinach porannych pociąg przyspieszony „Bolimek” będzie kursował w wydłużonej relacji ze Skierniewic.

• Linia nr R2 Warszawa – Łuków

Nowe połączenie przyśpieszone z Warszawy Zachodniej (14:33) do Siedlec (15:46). W relacji powrotnej pociąg będzie kursował do Płocka. Ponadto pojawi się nowe połączenie w godzinach wieczornych w relacji Warszawa Zachodnia (22:22) – Mińsk Mazowiecki (23:14).

• Linia nr R3 Warszawa – Łowicz Główny

Wciąż będzie trwała modernizacja linii na odcinku Sochaczew – Bednary (Łowicz Główny), w związku z czym wybrane połączenia zostaną zastąpione przez komunikację autobusową. 

Z uwagi na przebudowę stacji Ożarów Mazowiecki od 13 grudnia 2020 r. do 4 lutego 2021 r. będą występować utrudnienia w kursowaniu pociągów na odcinku Ożarów Mazowiecki – Błonie. Część pociągów zostanie odwołana, wybrane pociągi będą kursowały w relacji skróconej.

• Linia nr R6 Warszawa – Małkinia – Szulborze Wielkie

Od 13 grudnia KM rozpoczynają obsługę odcinka Małkinia – Szulborze Wielkie. W godzinach popołudniowych wydłuży się część połączeń obecnie kursujących z Warszawy Rembertów do Zielonki. 

• Linia nr R7 Warszawa – Dęblin

Z uwagi na planowane zakończenie modernizacji linii nr 7 na odcinku Otwock – Pilawa wydłużono 4 pary połączeń z Warszawy Falenicy/Otwocka do Celestynowa oraz wydłużono relację pary pociągów z Pilawy do Sobolewa. W niedzielne popołudnia uruchomione będzie połączenie przyspieszone z Dęblina (16:54) do Warszawy Zachodniej (18:36). Skróci się czas przejazdu pociągów na odcinku Dęblin – Otwock. Od 13 grudnia pociągi KM będą się zatrzymywać na przystanku Wygoda.

• Linia nr R8 Warszawa – Skarżysko Kamienna

Na linii nadal będą prowadzone prace modernizacyjne. Na odcinku Radom – Warka ruch pociągów będzie wstrzymany, w zamian będzie kursowała zastępcza komunikacja autobusowa. Pociąg „Radomiak”, tak jak obecnie, będzie kursował trasą okrężną przez Centralną Magistralę Kolejową z postojami w Przysusze i Drzewicy. 

Lepszą obsługę kolejową zyska Góra Kalwaria, do której będzie uruchamianych 14 par połączeń, jak również Warka, gdzie pojawią się dwa nowe połączenia.

• Linia nr R9 Warszawa – Działdowo

Z uwagi na dużą frekwencję w pociągach KM, poranny pociąg kursujący obecnie w relacji do Legionowa będzie kursował do Modlina.

Ze szczegółowym rozkładem jazdy dla poszczególnych linii można się zapoznać w tabelach rozkładu jazdy na www.mazowieckie.com.pl.