Strona główna AKTUALNOŚCI „Zostań Ochotnikiem 1920 r.”

„Zostań Ochotnikiem 1920 r.”

0
fot. urząd dzielnicy

Piknik historyczny „Zostań Ochotnikiem 1920 r.” odbędzie się na Pradze-Południe od 19 do 23 września.

19 września w godz. 10-17 w Parku Obwodu Praga Armii Krajowej odbędzie się piknik historyczno – edukacyjny pt.: „Zostań Ochotnikiem 1920 r.”

Karta mobilizacyjna w grze miejskiej będzie zawierała osiem stanowisk:

1. Punkt werbunkowy – przy wejściu na teren pikniku ustawiony będzie namiot o wymiarach 2m x 2m, w którym będą wydawane karty mobilizacyjne Ochotniczej Armii gen. Józefa Hallera.

2. Stanowisko prac ręcznych, które znajduje się w namiocie o wymiarach 4m x 8m – szycie kotylionów na epokowych maszynach z 1918 r. (w pełni działające). Obsługa stanowiska przez dwie rekonstruktorki w mundurach Ochotniczego Oddziału Legii Kobiet.

3. Stanowisko łączności, to replika wozu konnego jednoosiowego czyli biedka wyposażona w sprzęt łączności (telefony polowe) i naziemna linia łączności (w pełni działająca). Obsługa stanowiska to 4 rekonstruktorów w umundurowaniu harcerskim z 1920 r. Jest to rodzaj warsztatów manualnych, na których poznajemy zagadnienia związane z prądem i budową telefonu polowego.

4. Stanowisko „sanitarne” to Szpital Polowy znajdujący się z rekonstruowanym namiocie historycznym o wymiarach 4m x 6m. Na tym stanowisku odbędzie się wystawa historycznego wyposażenia medycznego. Przeprowadzone będą zajęcia z pierwszej pomocy, bandażowania i usztywniania kończyn, w których wezmą udział uczestnicy pikniku. Stanowisko obsługiwać będą 4 rekonstruktorki sanitariuszki.

5. Musztra, to szkolenie wojskowe, które będzie odbywało się w obozie wojsk polskich ochotniczych z 1920 r. Diorama pod obozowisko historyczne, które składała się z trzech namiotów wojskowych o wymiarach 2m x 2m, paleniska, elementów fortyfikacji, masztu z flagą biało-czerwoną, wystawą sprzętu i uzbrojenia. Na stanowisku rekonstruktorzy w mundurach historycznych przeprowadzą animację dla publiczności. Będzie to szkolenie dla uczestników pikniku podczas, którego przekazane zostaną podstawowe komendy musztry wojska polskiego.

6. Wojskowy tor sprawnościowy to specjalnie przygotowany tor składający się z pięciu ćwiczeń, które wykonuje się pod rząd. Cały test rozpoczyna się od pozycji leżącej i polega na pokonaniu przeszkód aby dotrzeć do wyznaczonego punktu. Tor dostosowany jest do wieku i możliwości fizycznej uczestnika pikniku. Wymiary placu 10mx6m. Tor przeszkód obsługuje dwóch rekonstruktorów w mundurach z 1920r.

7. Znawca wojskowości – stanowisko historyczne dostosowane do wieku i możliwości uczestnika, które zawierać będzie naukę jazdy na kucu „Kubusiu” pod hasłem zostań ułanem. Dla starszych i dorosłych przygotowane będą zagadnienia historyczne o tematyce uzbrojenia i umundurowania wojska polskiego. Wystawa znajdowała się będzie wnamiocie 4m x 4m i wyposażona będzie w następujące eksponaty :

– Broń oryginalną używaną przez wojsko polskie z pozwoleniami C.L.K

– Umundurowanie i wyposażenie żołnierza.

– Stanowisko zawiera 20 jednostek broni historycznej i obsługiwane jest przez 4 rekonstruktorów.

8. Komendant Punku Werbunkowego, jest to rodzaj egzaminu (quiz historyczny), gdzie będzie sprawdzona wiedza z zagadnień historycznych z 1920 r. z gry miejskiej. Za prawidłowo udzielone odpowiedzi są przewidziane nagrody.

Ponadto od godz. 10 do 17 po Pradze-Południe poruszał się będzie samochód White z 1916 r. reklamując wydarzenie.

Wystawa sprzętu i wyposażenia:

– Samochód Pancerny Ford-T, Ford Tfc inż. Tańskiego, „WNUK”

– Biedka łączności –wóz łączności ciągnięta przez Kuca „Kubuś”

– Ciężarówka White, Jefrey Poplavko

20 września

10.00 Msza św. w intencji Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920r.

11.30 parada historyczna ul. Grochowską

12.30 przygotowanie do rekonstrukcji historycznej

15.00-16.00 widowisko historyczne „Na Polu Chwały 1920r”. ( 80-ciu rekonstruktorów)

17.00 zakończenie pikniku

Od 21 do 23 września:

9.00-15.00 – żywe lekcje historii w plenerze, realizowane dla dzieci i młodzieży ze Szkół Miasta Stołecznego Warszawy Dzielnica Praga-Południe.