Strona główna AKTUALNOŚCI Obniżą opłaty za wodę i ścieki

Obniżą opłaty za wodę i ścieki

0

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wystąpiło z wnioskiem o obniżenie ceny za wodę i odprowadzenie ścieków. Nowa, niższa taryfa ma obowiązywać przez trzy lata.

MPWiK przygotowało nową taryfę dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Warszawy i okolic.

– Wystąpiliśmy do regulatora rynku z wnioskiem o zatwierdzenie niższej niż dotychczas, taryfy za wodę i ścieki na terenie Warszawy i okolic – mówi wiceprezydent Witold Pahl. – To będą realne oszczędności dla każdej rodziny.

Proponowana cena w taryfie wynosi 9,85 zł brutto i jest niższa o 14 proc. od aktualnie obowiązującej – 11,47 zł brutto. Wodociągowcy szacują, że dzięki temu czteroosobowa rodzina może zaoszczędzić na opłatach ok. 310 zł rocznie. Po raz pierwszy taryfa ma obowiązywać przez trzy lata – od 2018 do 2021 roku. MPWiK złożyło do Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” wniosek o zatwierdzenie nowej taryfy. Według obowiązujących od początku roku przepisów, to państwowy regulator zatwierdza zmiany taryf wszystkich przedsiębiorstw wodociągowych w Polsce.

MPWiK od wielu lat modernizuje i rozbudowuje swoją sieć. W ciągu ostatnich 10 lat firma wydała ponad 6,2 mld zł na inwestycje (niemal 40 proc. tej kwoty to środki unijne). Wodociągowcy zmodernizowali wszystkie stacje uzdatniania wody, wybudowali ponad 970 km wodociągów i kanalizacji. Wszystkie ścieki z Warszawy i okolic są oczyszczane i nie zatruwają już Wisły. W kolejnych latach firma zaplanowała inwestycje za niemal 4 mld zł. Warszawiacy będą mogli podłączać się do wodociągów i kanalizacji – wodociągowcy planują wybudować i zmodernizować ponad 1200 km sieci.

Bardzo ważnym przedsięwzięciem będzie budowa trzech kolektorów tranzytowo-retencyjnych wraz z budową jednego z największych w Europie zbiorników do magazynowania ścieków. Pozwoli to ograniczać występowanie lokalnych podtopień i zalewisk powstających podczas deszczy nawalnych.