Strona główna AKTUALNOŚCI Narodowy szuka wolontariuszy

Narodowy szuka wolontariuszy

0

Jak połączyć pracę z pasją i ze zdobywaniem doświadczenia? Z pomocą przychodzi Stadion Narodowy, który organizuje wolontariat podczas najważniejszych wydarzeń sportowych i nie tylko w kraju.

Organizacja imprez, takich jak mecze czy koncerty międzynarodowych gwiazd, wymaga zaangażowana i pomocy sztabu ludzi. Organizatorzy dbają o to, by nad komfortem pobytu na Stadionie czuwała przyjacielska i kompetentna obsługa. Z myślą o tym powstał wolontariat na Narodowym, który zrzesza osoby z różnymi pasjami, doświadczeniem i w różnym wieku.

– Wolontariusze, którzy zgłaszają się do nas, to głównie osoby w wieku 16–25 lat, ale są też starsze, w wieku 45–50 lat, które z nami współpracują – wyjaśnia Karolina Rojewska, koordynator ds. wolontariatu fundacji V4Sport.

Jak dołączyć do grupy pomocników? Wolontariuszem można zostać każdy, kto ma co najmniej 16 lat. Na każde wydarzenie prowadzona jest specjalna rekrutacja. Aby wziąć w niej udział, trzeba odpowiedzieć na ogłoszenie. Rekrutacja zazwyczaj zaczyna się 30 dni przed wydarzeniem, szczegółową rozpiskę rekrutacji znajdziemy na stronie internetowej Stadionu Narodowego. Na zakończenie odbycia wolontariatu każdy uczestnik otrzymuje certyfikat poświadczający udział w wydarzeniu.

Do zadań wolontariuszy należy przede wszystkim: wpieranie osób niepełnosprawnych, informowanie o sposobach poruszania się po obiekcie, bezpieczeństwie, a także komunikacji miejskiej. Jednak to niejedyne zadania, jakie stoją przed wolontariuszami.

– Zależnie od wydarzenia potrzebujemy od 20 do 120 osób, które pomagają głównie w czasie imprezy. Jeśli organizator potrzebuje, to pracują też przed wydarzeniem, na przykład w biurze prasowym czy wspierają event menedżera – wyjaśnia Karolina Rojewska. – Wolontariat daje dużo możliwości. Jest to na przykład nauka umiejętności zarządzania grupą i współpracy w grupie, trening odpowiedzialności czy poszerzenie swoich kompetencji i wiedzy.

Na Stadionie Narodowym prowadzone są cykliczne szkolenia pod nazwą Akademia Wolontariusza. Odbyły się już dwie ich edycje, w trakcie których uczestnicy zostali zapoznani z pracą i obowiązkami wolontariuszy. Ci, którzy pozytywnie przeszli egzamin kończący zajęcia, otrzymali certyfikat.